BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – V roku 2017 sa v Európskej únii vyrobilo viac ako 487 miliárd cigariet, čo je o 40 miliárd menej ako v roku 2016.

Hodnota produkcie v roku 2017 dosiahla približne 4,9 miliardy eur, čo je tiež pokles oproti roku 2016, a to o 1,3 miliardy eur.

Výroba cigariet v EÚ v roku 2017 pritom predstavovala viac ako 950 cigariet na obyvateľa EÚ. Vyplýva to z najnovších údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Najväčším výrobcom je Nemecko

S takmer 150 miliardami vyrobených cigariet v roku 2017 bolo Nemecko najväčším výrobcom, čo predstavovalo až 31 % celkovej produkcie EÚ.

Inými slovami, jedna z troch cigariet vyrobených v EÚ pochádza z Nemecka. Poľsko sa umiestnilo v produkcii na druhom mieste (114 miliárd vyrobených cigariet, 23 % produkcie EÚ) a Rumunsko bolo tretie (70 miliárd, 14 %).

Tieto tri členské štáty produkovali viac ako dve tretiny celkovej výroby cigariet v EÚ. Po nich nasledovalo Grécko a Portugalsko (obe vyrábajú 25 miliárd cigariet, 5 % celkového objemu EÚ) a Bulharsko (20 miliárd, 4 %).

Jedinečný identifikátor

Tabakové výrobky sa dajú na Slovensku po novom sledovať prostredníctvom jedinečného identifikátora. Toto opatrenie sa zaviedlo do praxe koncom apríla tohto roka novelou zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov.

Identifikátor je na balení tabakového výrobku neodstrániteľne vytlačený alebo upevnený, nezmazateľný a nesmie byť žiadnym spôsobom zakrytý alebo prerušený.

Umožňuje zistiť informáciu o dovozcovi tabakového výrobku, ak ide o dovoz tabakového výrobku do EÚ, a tiež informáciu o skutočnej trase prepravy tabakového výrobku od výrobcu po prvého maloobchodného predajcu, vrátane všetkých použitých skladov s uvedením dátumu prepravy, miesta určenia, miesta odoslania a príjemcu.

Viac k témam: cigarety, Európska únia, Eurostat, tabak, tabakové výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk – Výroba cigariet v Európskej únii klesá, tabakové výrobky sa dajú sledovať identifikátorom © SITA Všetky práva vyhradené.