gtag('config', 'UA-130501671-1');

ISTANBUL 23. júna (WebNoviny.sk) – V opakovaných komunálnych voľbách v tureckom Istanbule opäť vyhral opozičný kandidát Ekrem Imamoglu. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov po zrátaní väčšiny hlasov.

Imamoglu vedie s takmer 54 percentami hlasov. Kandidát vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), niekdajší premiér Binali Yildirim, má 44-percentnú podporu voličov.

Yildirim už uznal prehru. „Gratulujem mu a prajem mu úspech,“ vyjadril sa na margo Imamogluho víťazstva. Úspech Imamogluho znamená, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho politickí spojenci po 25 rokoch stratili kontrolu nad správou najväčšieho mesta Turecka.

Imamoglu vyhral aj v komunálnych voľbách, ktoré sa konali 31. marca. Takmer tri týždne už pôsobil ako starosta mesta. AKP však napadla výsledky volieb s tým, že počas nich došlo k procedurálnym nezrovnalostiam. Volebná komisia v máji vyhovela jej žiadosti, označila voľby za neplatné a vyhlásila nové.

Viac k témam: komunálne voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Erdogan stratil kontrolu nad správou Istanbulu, opakované voľby vyhral kandidát opozície © SITA Všetky práva vyhradené.