gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Čína zastavuje dovoz všetkého mäsa z Kanady. Čínske veľvyslanectvo v Ottawe vo vyhlásení na svojej internetovej stránke uviedlo, že tento krok nasleduje po tom, ako čínski inšpektori na colniciach zistili zvyšky prídavku do krmiva, ractopamínu, v časti kanadského bravčového mäsa.

Spor medzi krajinami

Rastový hormón ractopamín je povolený v Kanade, ale zakázaný v Číne. „Čína prijala urgentné preventívne opatrenia a požiadala kanadskú vládu, aby prerušila vydávanie certifikátov na export mäsa do Číny,“ konštatuje sa vo vyhlásení.

Peking a Ottawa sú v spore po tom, ako v Kanade vlani 1. decembra zatkli finančnú riaditeľku a dcéru zakladateľa čínskej spoločnosti Huawei Meng Wan-čou na žiadosť amerických úradov, ktoré ju chcú súdiť na základe obvinení z podvodu.

Rokovania s čínskym prezidentom

Zákaz dovozu kanadského mäsa na čínsky trh prichádza v čase, keď kanadský premiér Justin Trudeau smeruje do Japonska na summit G20.

Americký prezident Donald Trump sa má na tomto summite stretnúť so svojim čínskym partnerom, aby rokovali o obchodných vzťahoch.

Kanada chce, aby Trump hovoril s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom aj v jej mene. Kanada vlani na čínsky trh exportovala bravčové mäso za 500 mil. kanadských dolárov.

(1 EUR = 1,5001 CAD)

Viac k témam: Kanada, mäso, summit G20
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína zastavuje dovoz všetkého mäsa z Kanady, inšpektori našli zakázaný rastový hormón © SITA Všetky práva vyhradené.