gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Zástupcovia platformy Stojíme pri kultúre adresujú otvorený list premiérovi Petrovi Pellegrinimu a súčasne žiadajú o verejné prijatie Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá.

List a žiadosť odovzdajú v stredu 26. júna formou štafety. Tá sa začne o 13:30 pri ministerstve kultúry v Bratislave a povedie cez Úrad vlády SR až po budovu Národnej rady SR. Agentúru SITA o tom informovala Nina Vidovencová z platformy Stojíme pri kultúre.

Kritika ministerky Laššákovej

V otvorenom liste platforma pomenúva problémy v rezorte kultúry, za ktoré podľa nich nesie zodpovednosť ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

„Vyjadrujeme znepokojenie, že riadenie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je v rukách osoby, ktorá vo svojich stanoviskách, žiaľ, používa nepravdivé tvrdenia, opakovane zavádza, skresľuje realitu, ignoruje verejné prísľuby a polarizuje spoločnosť. Takéto konanie by nemalo reprezentovať členku vlády Slovenskej republiky,“ uviedla platforma s tým, že majú záujem podieľať sa na otvorenom dialógu a na revitalizovaní stavu kultúry na Slovensku.

Viaceré kauzy v rezorte kultúry

Analýza o problémoch v rezorte kultúry sa v liste venuje kauzám ako Kunsthalle Bratislava, Slovenská národná galéria, Dotačný program kultúry znevýhodnených skupín, porušenie verejného prísľubu pri menovaní generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla, problematike menovania kandidátov do Rady Fondu na podporu umenia, nedostatočná spolupráca s odbornou verejnosťou a obsadzovanie funkcie generálneho riaditeľa Národného osvetového centra.

Platforma Stojíme pri kultúre zastrešuje viac ako 120 kultúrnych inštitúcií, medzi ktoré patria príspevkové organizácie spadajúce pod Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, regionálne galérie, múzeá, divadlá, nezávislé kultúrne centrá, vysoké školy, akadémie, odborné periodiká a ďalšie subjekty.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu ministerstvo kultúry, Výbor NR SR pre kultúru a médiá a tlačový odbor Úradu vlády SR.

Viac k témam: minister kultúry SR, Ministerstvo kultúry SR, platforma Stojíme pri kultúre, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Platforma Stojíme pri kultúre kritizuje ministerku a odovzdá otvorený list premiérovi Pellegrinimu © SITA Všetky práva vyhradené.