gtag('config', 'UA-130501671-1');

28.6.2019 (Webnoviny.sk) – Teroristická sieť al-Kájda obvinila egyptské úrady zo zabitia väzneného bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího, ktorý začiatkom minulého týždňa počas súdneho pojednávania skolaboval a zomrel.

Vyzvali na povstanie voči as-Sísímu

Mediálne krídlo tejto militantnej organizácie, as-Saháb, uverejnilo vo štvrtok vyhlásenie, v ktorom vyzýva Egypťanov, aby povstali proti terajšiemu prezidentovi Abd al-Fattáhovi as-Sísímu. Al-Kájda vo vyhlásení uviedla, že nepochybuje o tom, že bol Mursí zabitý a vo väzení týraný a ponižovaný.

Mursí, popredný predstaviteľ Moslimského bratstva, sa stal v roku 2012 prvým demokraticky zvoleným prezidentom po páde dlhoročného egyptského lídra Husního Mubaraka.

V roku 2013 ho zvrhla armáda vedená súčasným prezidentom as-Sísím. Stalo sa tak po predchádzajúcich masových protestoch proti jeho vláde.

Chcú transparentné vyšetrovanie

Moslimské bratstvo obvinilo vládu z toho, že exprezidenta zavraždila. Hnutie zároveň vyzvalo na medzinárodné vyšetrenie jeho smrti a protesty pred egyptskými veľvyslanectvami v zahraničí. Ako neprirodzené označil Mursího úmrtie aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International rovnako vyzvala egyptské úrady na „nestranné, dôkladné a transparentné vyšetrenie okolností jeho smrti, ako aj podmienok vo väzbe a dostupnosti zdravotnej starostlivosti„.

Viac k témam: al-Káida, as-Saháb, Moslimské bratstvo, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Al-Kájda obvinila Káhiru zo zabitia exprezidenta Mursího a vyzvala na povstanie voči as-Sísímu © SITA Všetky práva vyhradené.