gtag('config', 'UA-130501671-1');

28.6.2019 (Webnoviny.sk) – Vlna horúčav, ktorá v týchto dňoch sužuje Európu, vo Francúzsku v piatok viedla k prepísaniu teplotného rekordu. V mestečku Villevieille na juhu krajiny namerali až 45,1 stupňa Celzia.

Predošlý rekord je z roku 2003, keď počas vlny horúčav, ktorá si vyžiadala tisícky obetí, zaznamenali 44,1 stupňa Celzia.

Ohrozenie pre každého

Francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzyn varovala, že tvárou v tvár vysokým teplotám je „každý v ohrození“.

Francúzska meteorologická služba pre štyri oblasti na juhu krajiny vydala bezprecedentné najvyššie červené teplotné výstrahy, zvyšok krajiny má oranžový – druhý najvyšší – stupeň.

Úrady v krajne sprísnili obmedzenia pre využívanie vody v boji proti následkom horúčav. Štyritisíc škôl pre vysoké teploty zrušilo vyučovanie alebo prijalo špeciálne opatrenia.

Súčasné horúčavy si vyžiadali prepísanie júnových teplotných rekordov aj v Nemecku, Českej republike či Poľsku. V Taliansku ministerstvo zdravotníctva varovalo pred vysokými teplotami v 16 mestách.

Lesné požiare v Španielsku

Španielski hasiči zase v Katalánsku bojujú s najhoršími lesnými požiarmi za posledných 20 rokov. V ôsmich španielskych provinciách vyhlásili červené teplotné výstrahy, pričom na mnohých miestach by teploty mali presiahnuť 42 stupňov Celzia.

Horúčavy si v Európe vyžiadali aj viacero obetí. V Španielsku v dôsledku úpalu zahynuli dvaja ľudia. Francúzsky premiér Edouard Philippe uviedol, že sa v jeho krajine každý deň niekto utopí, a varoval, že horúčavy nútia robiť ľudí riskantné veci.

Britská polícia zase varovala ľudí pred kúpaním sa v jazerách a riekach po tom, čo sa v rieke Irwell pri Manchestri utopilo 12-ročné dievča.

Viac k témam: horúčavy, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk – Horúčavy v Európe pokorili ďalší rekord, na juhu Francúzska namerali závratnú hodnotu © SITA Všetky práva vyhradené.