gtag('config', 'UA-130501671-1');

28.6.2019 (Webnoviny.sk) – V talianskom Janove sa pripravujú na demoláciu mosta Morandi, ktorého časť sa vlani v auguste zrútila. Incident si vyžiadal 43 mŕtvych.

Evakuovali aj tehotné ženy a seniorov

Vo štvrtok nariadili stovkám ľudí, medzi ktorými boli aj tehotné ženy a seniori, aby opustili oblasť. V piatok ráno evakuovali ďalších viac ako 3400 obyvateľov.

Úrady takisto uzavreli cesty v okruhu 300 metrov. Demoláciu naplánovali na 9:00 tamojšieho času. V okolí rozmiestnili desiatky vodných cisterien, ktoré vytvoria 50 metrov vysokú vodnú stenu proti šíreniu prachu.

Tisíce ton betónu

Experti vyhlásili, že dve veže pozostávajúce zo 4500 ton betónu a ocele spadnú na zem za šesť sekúnd. V meste sa budú nachádzať aj Matteo Salvini a Luigi Di Maio, celú akciu bude v priamom prenose vysielať televízia Rai News. Ľudia sa ešte v piatok  budú môcť vrátiť do oblasti, ak ju úrady vyhlásia za bezpečnú.

Most, ktorý navrhol Ricardo Morandi, dokončili v roku 1967 a odvtedy prešiel rekonštrukciou. Renomovaný taliansky architekt Renzo Piano v decembri súhlasil, že bude dohliadať na stavbu nového mosta, ktorý by mal byť najdrahší v Európe.

Viac k témam: demolácia, evakuácia, most Morandi
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: V Janove sa pripravujú na demoláciu zrúteného mosta Morandi, evakuovali tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.