gtag('config', 'UA-130501671-1');

29.6.2019 (Webnoviny.sk) – V súvislosti s problematikou násilnej trestnej činnosti Slovenská informačná služba v minulom roku získala poznatky o páchateľoch a objednávateľoch vrážd.

Napríklad aj o páchateľoch lúpeží, miestach úkrytu hľadaných osôb, o vyhrážkach fyzickou likvidáciou a tiež o iných nelegálnych aktivitách.

Uvádza sa to v odtajnenej časti Správy o činnosti SIS za rok 2018. „SIS spravodajsky rozpracovala aktivity tých domácich a zahraničných osôb, ktorých trestná činnosť mohla súvisieť s organizáciou vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. V rámci tohto úsilia došlo k intenzívnej výmene informácií s partnerskými spravodajskými službami,“ uvádza sa v správe.

Zločinecké skupiny boli napojené aj na políciu

Slovenské organizované skupiny sa v súčasnosti podľa SIS venujú najmä ekonomickej trestnej činnosti.

Medzi hlavné zdroje príjmov organizovaného zločinu na Slovensku podľa tajnej služby patrí ekonomická kriminalita často spojená s korupciou, konkrétne podvody s dotáciami, colné a daňové podvody, pašovanie a zmanipulované verejné obstarávania.

V kontexte korupčných aktivít organizovaného zločinu boli získané informácie týkajúce sa podozrení, že predstavitelia niektorých zločineckých skupín udržiavali kontakty, respektíve spolupracovali s niektorými predstaviteľmi súdnej moci a polície,“ uvádza sa v správe.

Pašovanie a obchod s drogami

Cudzojazyčné skupiny, ktoré sa podľa tajnej služby na Slovensku snažia výraznejšie etablovať po rozložení najvýznamnejších domácich zločineckých skupín, sa v súčasnosti okrem ekonomickej trestnej činnosti zameriavajú na pašovanie a obchod s drogami.

Pokiaľ ide o samotnú drogovú trestnú činnosť, Slovensko podľa správy nie je významnou cieľovou krajinou pašerákov drog. Je najmä tranzitným územím, respektíve dočasným úložiskom v rámci drogových trás smerujúcich do krajín západnej Európy.

Skupiny na ukrajinskej hranici

V rámci boja proti organizovanému zločinu venuje Slovenská informačná služba zvýšenú spravodajskú pozornosť trestnej činnosti na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici.

Na tejto hranici pôsobí viacero zločineckých skupín, ktoré spolupracujú s ukrajinskými zločineckými skupinami zo Zakarpatskej oblasti pri pašovaní tovarov, organizovaní nelegálnej migrácie, obchodovaní s falošnými dokladmi a bankovkami a obchodovaní so zbraňami a drogami,“ dodala SIS.

Viac k témam: korupcia, pašovanie drog, SIS Slovenská informačná služba, vražda novinára, zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí „tajní“ získali poznatky aj o osobách, ktorých činnosť mohla súvisieť s vraždou Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.