gtag('config', 'UA-130501671-1');

29.6.2019 (Webnoviny.sk) – Francúzsky najvyšší súd dovolil lekárom odpojiť od prístrojov muža, ktorého už jedenásť rokov udržiavajú vo vegetatívnom stave. Kasačný súd zrušil predchádzajúce rozhodnutie parížskeho súdu, ktorý nariadil pokračovať v kŕmení Vincenta Lamberta.

Muž v roku 2008 utrpel zranenia pri dopravnej nehode. Jeho rodičia a manželka zastávajú opačný názor na udržiavanie muža na prístrojoch. Po niekoľkoročných súdnych sporoch mu lekári v máji postupne prestali podávať výživu.

Rodičia sa však obrátili na Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím. Vyhlásili, že ich 42-ročného syna by mali liečiť ako človeka s postihnutím.

Hodiny po tom, ako lekári prestali Lamberta kŕmiť, parížsky súd nariadil zmraziť predchádzajúce súdne rozhodnutie dovtedy, kým výbor OSN prípad neposúdi. Kasačný súd však najnovšie rozhodol, že súd v Paríži nemá kompetencie na posúdenie prípadu.

Viac k témam: lekári, Najvyšší súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd dovolil lekárom odpojiť od prístrojov muža, ktorý strávil jedenásť rokov vo vegetatívnom stave © SITA Všetky práva vyhradené.