gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.7.2019 (Webnoviny.sk) – V Meklenbursku-Predpomoransku vyčíňa najväčší lesný požiar v histórii tejto nemeckej spolkovej krajiny. Zasiahnutých je 430 hektárov v oblasti bývalého vojenského cvičiska pri Lübtheene, asi 50 kilometrov juhozápadne od Schwerina. Keďže sa tam stále nachádza množstvo munície, je hasenie veľmi obtiažne, uviedol krajinský minister životného prostredia Till Backhaus.

Hasiči sa z bezpečnostných dôvodov môžu priblížiť k zasiahnutému územiu najviac na 1 000 metrov. Proti plameňom, ktoré stále šíri vietor, bojujú s pomocou špeciálnych hasičských tankov aj vrtuľníkov. Požiar sa drží najmä pri zemi, niekde však už siaha až ku korunám stromov.

Dymové splodiny z požiaru medzičasom dorazili už do Brandenburska a Sasko-Anhaltska. Úrady tam ľudí vyzvali, aby si nechali okná a dvere na domoch zatvorené. Zápach z požiaru je cítiť až v 200 kilometrov vzdialenom Berlíne. Hasiči v nemeckej metropole na Twitteri uviedli: „Zápach je obťažujúci, ale nie je nebezpečný“.

Viac k témam: hasiči, lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemeckí hasiči bojujú s historicky najväčším lesným požiarom, hasenie sťažuje aj vojenská munícia © SITA Všetky práva vyhradené.