gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.7.2019 (Webnoviny.sk) – Obchodná a priemyselná spolupráca medzi Ruskom a Slovenskom má čo ponúknuť obom krajinám, v posledných dvoch rokoch sa rozširuje a čím ďalej tým viac slovenských podnikateľov má záujem o ruský trh.

Konštatovali to v pondelok v Moskve, kde sa uskutočnilo Rusko-slovenské podnikateľské fórum, minister priemyslu a obchodu RF Denis Manturov, predseda NR SR Andrej Danko a slovenskí podnikatelia. Problémom pri vzájomnom obchode sa však v posledných rokoch stali podľa účastníkov fóra sankcie Európskej únie voči Ruskej federácii (RF).

Strojárstvo, farmácia a výroba lietadiel

„Verím, že slovensko-ruská obchodná spolupráca bude napredovať a pokračovať. Ak niekto tvrdí, že Rusko sa dá v obchode obchádzať, je, s prepáčením, hlúpy a nezmyselný. Sankcie uvalené na Rusko od EÚ nemajú význam, no majú aj svoje výhody. Stačí sa pozrieť, ako sa sankcie v Rusku odzrkadlili na podiele domácich potravín v obchodných reťazcoch (z 35 % na 95 %), či vývoji v oblasti letectva a dopravy v krajine,“ povedal Danko.

Medzi obomi krajinami je podľa Danka a Manturova vysoká úroveň medzištátneho dialógu a podnikateľské združenia sú si momentálne čím ďalej, tým bližšie.

„Som vďačný za záujem Slovákov o rozširovanie vzájomnej podnikateľskej spolupráce. Už teraz vidíme výsledky predchádzajúcich stretnutí. Aj preto vyzývam na tomto fóre na čo najväčšiu rusko-slovenskú obchodnú spoluprácu. Máme záujem so Slovenskom o biznis z oblasti strojárstva, farmácie či výroby lietadiel, ale aj iných oblastí. Dúfam, že rozšírenie výroby slovenských podnikov v Rusku zvýši aj slovenské investície v našej krajine. Sankcie, samozrejme, sú prekážkou a trápia spoločnú podnikateľskú sféru. Napriek tomu obchod medzi krajinami napreduje a rozširuje sa,“ povedal Denis Manturov.

Verí, že sankcie budú raz zrušené

Predsedu slovenského parlamentu potešila správa, že Slovensko hlasovalo za to, aby sa Rusko znovu stalo členom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

„Som na to hrdý. Verím, že raz budú zrušené sankcie Európskej únie voči Rusku. Ruská federácia môže byť príkladom spolužitia národov a toto podujatie ukazuje, ako môže Rusko pomáhať k riešeniu svetového mieru. Rusko je iniciátorom rôznych výziev, ktoré prináša život a stretnutia parlamentov môžu riešiť napríklad lokálne konflikty či kybernetickú bezpečnosť. Je mnohé, čo sa dá od Ruska naučiť,“ dodal Andrej Danko.

Medzi mnohé slovenské firmy, ktoré sa zúčastnili obchodného fóra v Moskve, patrí aj skupina Matador. „V Rusku sme dlhodobo, no v súčasnosti tu máme automotive podnik v Nižnom Novgorode. Účelom tejto pracovnej cesty je stretnutie so zástupcami Technickej univerzity MISiS, s ktorou sa už dlhodobo snažíme nadviazať spoluprácu v oblasti vývoja a inovácií. Stretnutie absolvujeme v utorok. Sankcie voči Rusku sa nás dotkli v tom, že sme bez nich očakávali v dlhodobej stratégii dynamickejší rast našich aktivít a rozvoj. Každopádne Rusko je z nášho pohľadu veľmi zaujímavý a strategický trh. Na základe našich skúseností podnikať v Rusku nie je žiadny problém a aj samotný ruský parlament sa snaží zahraničným investorom pomáhať,“ uzavrel generálny riaditeľ skupiny Matador Martin Kele.

Viac k témam: predseda Slovenskej národnej strany (SNS), SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Obchodná spolupráca s Ruskom má čo ponúknuť, sankcie EÚ nemajú podľa Danka význam © SITA Všetky práva vyhradené.