gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.7.2019 (Webnoviny.sk) – Stíhačky Severoatlantickej aliancie (NATO) museli minulý týždeň šesťkrát zasahovať po tom, ako ruské vojenské lietadlá narušili litovský vzdušný priestor, informovala tlačová agentúra Baltic News Service.

Stíhačky aliancie ruské lietadlá identifikovali a eskortovali ich do medzinárodného vzdušného priestoru nad Baltským morom. Lietadlá, medzi nimi aj prieskumné lietadlo a niekoľko stíhačiek, leteli podľa agentúry z Ruska do ruskej enklávy Kaliningrad a späť.

Baltic News Service v pondelok citovala litovské ministerstvo obrany, podľa ktorého niektoré z lietadiel mali vypnuté transpondéry (rádiový vysielač lietadla, ktorý udáva informácie o lete, pozn. SITA) a v predstihu neoznámili svoj letový plán.

Niektoré z nich udržiavali komunikáciu s regionálnymi centrami pre kontrolu leteckej dopravy, zatiaľ čo iné tak neurobili. Litva, ktorá s Kaliningradom susedí, je vojensko silou Moskvy v tejto oblasti hlboko znepokojená.

Viac k témam: NATO, Rusko, stíhačka
Zdroj: Webnoviny.sk – Stíhačky NATO museli viackrát zasahovať proti ruským lietadlám, niektoré mali vypnuté transpondéry © SITA Všetky práva vyhradené.