gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.7.2019 (Webnoviny.sk) – Desať zdravotníckych záchranárov a dvaja lekári budú počas nadchádzajúceho víkendu poskytovať zdravotnícku pomoc pre státisíce veriacich, ktorí sa zúčastnia na Mariánskej púti v Levoči.

O zdravie pútnikov sa postarajú nepretržite od 8:00 v sobotu do 14:00 v nedeľu. Okrem nich budú pomáhať aj dobrovoľníci, ktorí sa budú pohybovať medzi pútnikmi a zasiahnu v prípade potreby,“ informovala Katarína Načiniaková, PR manažérka a hovorkyňa skupiny Falck na Slovensku.

K dispozícii bude aj kompletne vybavená sanitka

Priamo na Mariánskej hore bude zriadená aj takzvaná Medical room, teda lekárske centrum s plnou medicínskou výbavou. V ňom budú záchranári a lekári ošetrovať veriacich, ak budú potrebovať pomoc.

Záchranári budú mať na mieste k dispozícii kompletne vybavenú záchranársku sanitku. Rovnako im v prípade potreby poslúžia aj dve terénne vozidlá s medicínskou výbavou, ktoré pomôžu v ťažkom teréne na Mariánskej hore, najmä v miestach, kam sa sanitka nedostane.

Záchranári už vopred upozorňujú pútnikov na dôležitosť dodržiavania pitného režimu počas púte, aby sa vyhli následným vážnym zdravotným ťažkostiam, aj vzhľadom k očakávanému horúcemu víkendu.

Kolapsy z tepla aj výrony členka

Chronickí pacienti by nemali zabudnúť na lieky, ktoré užívajú pravidelne. Potrebná je kvalitná, pevná obuv, práve poranenia dolných končatín patria k najčastejším zdravotným komplikáciám počas púte. Vhodné je pribaliť si lieky proti bolesti, repelent na ochranu pred hmyzom, vhodnú pokrývku hlavy a vzdušné oblečenie,“ pripomenula Načiniaková.

Falck Záchranná, a. s., zabezpečovala zdravotnú asistenciu na Mariánskej púti aj minulý rok. Záchranári vtedy ošetrili 52 ľudí.

K najčastejším diagnózam patrili úrazy nôh, najmä výrony členka, bolesti kolien, ako aj alergické reakcie na uštipnutie hmyzom či kolapsy z tepla. Prevoz do nemocnice potrebovali dvaja pacienti. Vážnejšie zranenia počas púte neboli.

Viac k témam: lekári, Mariánska púť, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Záchranári a lekári budú poskytovať pomoc počas Mariánskej púte, upozorňujú aj na pitný režim © SITA Všetky práva vyhradené.