gtag('config', 'UA-130501671-1');

7.7.2019 (Webnoviny.sk) – V Grécku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby, prvé od ukončenia medzinárodnej finančnej pomoci. Ľudia hlasujú tri mesiace skôr, ako bolo pôvodne v pláne.

Dôvodom je drvivá porážka ľavicového premiéra Aléxisa Tsíprasa v nedávnych májových eurovoľbách aj júnových komunálnych voľbách.

Mitsotákis sľubuje aj zníženie daní

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že jasným favoritom na víťazstvo je konzervatívny opozičný líder Kyriákos Mitsotákis.

Syn bývalého premiéra a brat bývalej ministerky zahraničia sľubuje podporu podnikateľského prostredia, prilákanie zahraničných investícií, zmodernizovanie byrokratického aparátu a zníženie daní.

Prudký nárast nezamestnanosti a chudoby

Nedeľné voľby prichádzajú v čase, keď sa krajina postupne spamätáva z drvivej finančnej krízy, ktorú sprevádzal prudký nárast nezamestnanosti a chudoby.

Grécko bolo až do minulého leta závislé od programov medzinárodnej finančnej pomoci a muselo zaviesť radikálne reformy, ktoré zahŕňali obmedzovanie výdavkov či zvyšovanie daní, aby získalo záchranné pôžičky.

Viac k témam: parlamentné voľby v Grécku
Zdroj: Webnoviny.sk – Gréci si volia nový parlament, prieskumy favorizujú opozičného lídra Mitsotákisa © SITA Všetky práva vyhradené.