gtag('config', 'UA-130501671-1');

7.7.2019 (Webnoviny.sk) – Na Mariánsku horu v Levoči, kde sa konala každoročná Mariánska púť, zavítalo počas víkendu podľa odhadov okolo 400-tisíc veriacich zo Slovenska, Poľska aj Maďarska.

Púť v nedeľu vyvrcholila slávnostnou svätou omšou pod holým nebom, ktorú v slovenčine celebroval poľský kardinál Stanislaw Rylko, emeritný predseda Pápežskej rady pre laikov vo Vatikáne a arcikňaz Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme.

Sám seba v úvode slávnosti označil ako pútnika, ktorý prišiel z Ríma, pričom prítomným odovzdal osobitné požehnanie a pozdrav od pápeža Františka. Vo svojej homílii pripomenul históriu levočského pútnického miesta, ktorá siaha do 13. storočia.

Nedeľňajšej slávnosti predchádzal takzvaný prípravný odpustový týždeň (30.6.-7.7.), počas neho sa na Mariánskej hore schádzali veriaci, aby sa spoločne pomodlili a uctili si Pannu Máriu.

Počet pútnikov príjemne prekvapil

Najpestrejší program však ponúkol víkend. Podľa Jozefa Lapšanského, moderátora púte a jedného z organizátorov podujatia, počet pútnikov aj tento rok príjemne prekvapil.

„Prišlo sem veľa mladých, ale aj mladých rodín s deťmi, bábätkami. V porovnaní s minulými ročníkmi sme registrovali viac peších pútnikov, a to aj v strednom a pokročilejšom veku,“ zhodnotil.

Veľa z nich prišlo už v sobotu a prenocovalo pod stanmi na Mariánskej hore, neodradili ich ani blesky, hoci búrka ich napokon obišla. Jediným problémom bola podľa Lapšanského porucha vody, ktorá prestala tiecť v sobotu pred polnocou prestala, čo sa však napokon podarilo vyriešiť.

Kostol Navštívenia Panny Márie – bazilika minor na Mariánskej hore bol zaradený medzi svetové pútnické centrá. Púte veriacich sa tu konajú už storočia, podľa poľského kardinála Rylka neprestávali ani v ťažkých časoch druhej svetovej vojny, ani za komunistického režimu.

Levočská Madona naďalej priťahuje mnohé duše

Vo svojej homílii Rylko rovnako pripomenul slová svojho krajana, svätého Jána Pavla II., ktorý toto pútnické miesto navštívil v roku 1995, pričom ho označil za miesto nádeje.

„Toto poslanie levočskej svätyne pokračuje aj dnes, časy sa menia, pominuli sa niektoré protináboženské ideológie, ako komunistický ateizmus, ale vznikajú nové, v istom zmysle ešte nebezpečnejšie od predošlých. Mariánska hora však napriek tomu ostáva dnes aj naďalej pevným miestom evanjelizácie, v ktorej dôležitú úlohu zohráva práve Mária,“ uviedol vo svojej homílii poľský kardinál Rylko.

Podľa jeho slov levočská Madona aj naďalej priťahuje mnohé duše, a to aj napriek dnešným časom rastúcej sekularizácie európskeho kontinentu, a levočská hora ostáva miestom evanjelizácie i milosrdenstva.

Najstaršie pútnické miesto na východe Slovenska

Mesto Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, veriaci sa sem prichádzajú modliť od 13. storočia. Prvá kaplnka na levočskej hore bola postavená ešte v roku 1247. Pútnický kostol na Mariánskej hore posvätil v roku 1922 biskup Ján Vojtaššák.

Na baziliku ho v roku 1984 povýšil pápež Ján Pavol II., ktorý sem zavítal 3. júla 1995. Za jeho prítomnosti vtedy išlo o najväčšiu púť, na levočskú horu zavítalo viac ako 650-tisíc pútnikov. Mariánska hora sa počtom pútnikov stala postupne najväčším pútnickým miestom na Slovensku.

Viac k témam: Mariánska púť
Zdroj: Webnoviny.sk – Mariánska púť prilákala okolo 400-tisíc veriacich, kardinál Rylko odovzdal pútnikom pozdrav od pápeža © SITA Všetky práva vyhradené.