gtag('config', 'UA-130501671-1');

8.7.2019 (Webnoviny.sk) – Tisícky ľudí sa v Bosne a Hecegovine zúčastňujú na pokojnom pochode tamojšími lesmi, ktorým si pripomínajú masakru v Srebrenici – najhoršiu masakru v Európe od druhej svetovej vojny.

Sleduje cestu moslimov utekajúcich zo Srebrenice

Sto kilometrov dlhý pochod začal v pondelok a sleduje cestu bosnianskych moslimov utekajúcich zo Srebrenice, keď ju počas vojny v roku 1995 obsadili bosnianski Srbi.

V srebrenickej enkláve, ktorú Organizácia Spojených národov (OSN) označila za bezpečnú zónu, žilo počas vojny asi 45-tisíc moslimov, z ktorých polovicu tvorili utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN.

Pozabíjali tisíce mužov a chlapcov

Oblasť obliehali bosnianskosrbské jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom. Vojaci vtrhli do Srebrenice 11. júla 1995 a napriek prítomnosti holandských vojakov postupne pozabíjali asi 8000 mužov a chlapcov. OSN označila túto masakru za genocídu.

Dosiaľ sa našli telesné pozostatky viac ako 6 600 ľudí, ktoré pochovali na veľkom cintoríne v Srebrenici. Pri príležitosti 24. výročia masakry tam na budúci týždeň pochovajú ostatky ďalších 33 obetí.

Viac k témam: masaker v Srebrenici, OSN Organizácia spojených národov, pochod
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisícky ľudí v Bosne a Hecegovine si pokojným pochodom lesmi pripomínajú masakru v Srebrenici © SITA Všetky práva vyhradené.