gtag('config', 'UA-130501671-1');

9.7.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 9. júla, 13:59

Stanoviská o verejnej voľbe ústavných sudcov spôsobujú chaos a sú nezodpovedné. Uviedol to na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook poslanec Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) s tým, že je podľa neho zaujímavé, že kandidátom, ktorých preferoval koaličný Most-Híd nechýbali hlasy.

Základná požiadavka Smeru-SD

Glváč tiež kritizoval stanovisko šéfa rezortu spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), ktorý sa domnieva, že ústavných sudcov je potrebné voliť v pléne NR SR verejne. K verejnej voľbe sudcov, ktorých bude opäť parlament hľadať v septembri sa okrem Mostu prikláňa aj Slovenská národná strana (SNS).

Naopak tajná voľba poslancov je základnou požiadavkou strany Smer-SD. Poslanci do súčasnosti v štyroch dvojkolových voľbách zvolili iba 14 sudcov z požadovaného počtu 18 kandidátov. Ústavný súd SR od februára tohto roka pracuje v obmedzenom režime. Opakovaná voľba bude v septembri na najbližšej schôdzi NR SR.

„Nie je zvláštne, že kandidáti na ústavných sudcov Most-Híd boli zvolení v tajnej voľbe a ostatným, na ktorých bola koalícia dohodnutá chýbajú 2-3 hlasy? A potom sa niekto z Mostu ako napríklad Gábor Gál vyjadrí, ako by sa malo voliť! A voľba by už nemala byť tajná, ale verejná. Zaujímavé je, že pri kandidátoch Mostu sa poslanci nemýlia! To sa takto nedá robiť, že raz tak a raz inak, ako sa vám hodí. To je chaos a nezodpovednosť,“ napísal Glváč na Facebook.

Koaličná dohoda prestane platiť

Most-Híd o verejnej voľbe hovoril ihneď po štvrtom neúspechu v priebehu júna. Podľa strany tak bude evidentné, kto voľbu sudcov bojkotuje. Zásadným problémom môže byť pre koalícu aj fakt, že po letnej prestávke prestane platiť Koaličná dohoda.

V poslednom dvojkole voľby sudcov pribudli medzi kandidátov aj expolitik Radoslav Procházka a štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner.

Čas zmeny podľa Most-Híd

Strana Most-Híd si uvedomuje, že na spôsob voľby ústavných sudcov majú v koalícii odlišný názor. Vyplýva to z reakcie Mosta-Híd na vyjadrenia podpredsedu NR SR za Smer-SD Martina Glváča, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

„Líšime sa hlavne v tom, čo považujeme za chaos a nezodpovednosť. Poslanci poslaneckého klubu Mosta-Híd ku každej voľbe pristúpili zodpovedne, so snahou dosiahnuť dohodu s koaličnými partnermi na najväčšom možnom počte kandidátov. Áno, je pravda, že opäť presadzujeme verejnú voľbu. Prvýkrát sme to učinili, keď nám hrozilo, že výsledok voľby môžu ovplyvniť zákulisné dohody s poslancami ĽSNS,“ uvádza Most s tým, že po dvoch kolách júnovej voľby sú presvedčení, že nastal čas zmeny. Na koaličnú radu preto vedenie Mosta-Híd pôjde s návrhom verejnej voľby.

„Potom, ako sa predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej verejne priznal k lobovaniu za kandidáta, na ktorom v koalícii nebola dohoda, pán Glváč by sa mal sústrediť na vlastný klub a urobiť v ňom poriadok. Jeho špekulácie sprostredkované prostredníctvom sociálnej siete nebudeme komentovať,“ uzatvára strana Bélu Bugára.

Viac k témam: Most-Híd, Smer-SD, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Glváč sa pustil do ministra Gála a kritizuje vyjadrenia o verejnej voľbe ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.