gtag('config', 'UA-130501671-1');

9.7.2019 (Webnoviny.sk) – V Jemene tento rok zaregistrovali viac ako 460-tisíc ľudí nakazených cholerou. Vlani ich bolo 380-tisíc. V pondelok o tom informoval hovorca Organizácie Spojených národov (OSN) Farhan Haq s tým, že od januára zomrelo už 705 ľudí, pričom za rovnaké obdobie vlani prišlo o životy 75 chorých.

Haq vysvetlil, že za šírenie môžu nedávne záplavy či zlý prístup k pitnej vode. OSN a jej partneri prevádzkujú v krajine takmer 1200 stredísk na liečbu cholery, no potrebujú viac financií.

OSN tento rok žiadala o 4,2 miliardy dolárov (v prepočte približne 3,7 miliardy eur) na pomoc vyše 20 miliónom Jemenčanov, no získala len 32 percent z tejto sumy.

Konflikt v Jemene sa začal v roku 2014, keď povstaleckí húsíovia podporovaní Iránom prevzali kontrolu nad hlavným mestom Saná. Od roku 2015 proti nim bojuje koalícia vedená Saudskou Arábiou, ktorá sa pridala k vládnym jednotkám. Konflikt má už desaťtisíce obetí a priviedol krajinu na pokraj hladomoru.

Viac k témam: cholera, húsíovia, OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk – V Jemene zaregistrovali státisíce ľudí nakazených cholerou, za šírenie môžu aj nedávne záplavy © SITA Všetky práva vyhradené.