gtag('config', 'UA-130501671-1');

13.7.2019 (Webnoviny.sk) – Desiatky majiteľov zbraní z novozélandského mesta Christchurch v sobotu odovzdali svoje zbrane výmenou za peniaze. Spravili tak v rámci prvého z vyše 250 plánovaných výkupov zbraní, ktoré sú naplánované na Novom Zélande po tom, ako vláda zakázala viacero typov poloautomatických zbraní.

Reakcia na streľbu v Christchurchi

Polícia podľa vlastných údajov v rámci akcie zaplatila 169 vlastníkom zbraní viac ako 430-tisíc novozélandských dolárov (v prepočte zhruba 382-tisíc eur). Peniaze im posielali priamo na bankové účty.

Novozélandskí zákonodarcovia v apríli schválili zákon, ktorým zakázali takzvané „zbrane vojenského typu„. Spravili tak v reakcii na tragickú streľbu, pri ktorej biely austrálsky rasista v marci vo dvoch mešitách v Christchurchi zavraždil 51 ľudí.

Vláda vyčlenila viac ako 200 miliónov dolárov

Vláda na účel výkupu zakázaných zbraní vyčlenila viac ako 200 miliónov novozélandských dolárov (178 miliónov eur). Mnohí majitelia sú však nespokojní s kompenzáciou, ktorá by mala v závislosti od stavu zbrane, dosiahnuť 25% až 95% jej ceny pred zdanením. Na základe amnestie majú pritom čas na ich odovzdanie do decembra.

Polícia predpokladá, že v krajine je minimálne 14-tisíc zbraní, ktoré nový zákon zakázal. Celkovo by malo byť na Novom Zélande milión až 1,5 milióna zbraní a 250-tisíc majiteľov zbraní.

Viac k témam: Christchurch, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový Zéland po útoku v Christchurchi vykupuje zbrane, na kompenzácie vyčlenil 200 miliónov dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.