gtag('config', 'UA-130501671-1');

13.7.2019 (Webnoviny.sk) – Konštatovanie Generálnej prokuratúry SR, že vyšetrovaním sa nepreukázalo týranie zverencov v resocializačnom zariadení Čistý deň, je podľa opozičnej strany SaS hrubou chybou.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení liberálov, z výpovedí klientov, ktoré osobne zaznamenala poslankyňa Natália Blahová, vyplýva, že v Čistom dni sa používali metódy na odvykanie deti od užívania drog, ktoré boli nezákonné, mimo správnych psychiatrických praktík i proti ľudskosti.

Detailné výpovede

„Keby sa orgány činné v trestnom konaní dôkladne zaoberali týmito výpoveďami, sme presvedčení, že by získali dostatok dôkazov, ktoré by pracovníkov Čistého dňa usvedčili nielen zo sexuálneho zneužívania maloletých dievčat, ale aj z týrania klientov,“ konštatujú liberáli.

V spomenutých výpovediach je podľa SaS zaznamenaných toľko detailov, že je absolútne vylúčené, aby šlo o výmysly.

„Avšak aj na základe osobnej skúsenosti poslankyne Blahovej s príslušnou vyšetrovateľkou prípadu sme nútení skonštatovať, že k vyšetrovaniu podozrení pristupovala obdobne laxne a neochotne ako minister práce Ján Richter k odobratiu licencie tomuto údajne resocializačnému centru,“ uvádza SaS.

Opozičná strana v tejto súvislosti dodáva, že kauza Čistý deň sa od začiatku stala politickou, keď sa ukázalo, že zariadenie sa teší ochrane najvyšších funkcionárov Smeru-SD a musí byť z diania v ňom vleklá celoštátna mediálna kauza, aby sa štátna mašinéria ako-tak dala do pohybu.

Podozrenia sa nepreukázali

Podozrenia z týrania chovancov v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante sa nepreukázali. Informovala o tom v piatok TV Markíza s tým, že podľa záverov vyšetrovania nejde o trestný čin. Podozrenia sa týkali fyzických trestov, väznenia na samotke a odopieranie jedla chovancom.

Policajný tím, ktorý v súvislosti s kauzou Čistý deň zriadili, začal v tejto veci trestné stíhanie pre podozrenie z týrania blízkej a zverenej osoby.

Vyšetrovanie trvalo vyše dvoch rokov. Ešte vo februári ho ale zastavili s tým, že nič protizákonné nenašli. Záver vyšetrovateľa následne potvrdila aj prokuratúra.

Viac k témam: Čistý deň, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk – Zastavenie vyšetrovania údajného týrania v Čistom dni je pre SaS hrubou chybou © SITA Všetky práva vyhradené.