gtag('config', 'UA-130501671-1');

14.7.2019 (Webnoviny.sk) – Egypt v sobotu otvoril pre verejnosť dve zo svojich najstarších pyramíd, ktoré sa nachádzajú asi 40 kilometrov južne od hlavného mesta Káhira. Turisti ich môžu vidieť prvý raz od roku 1965.

Lomenú pyramídu postavili pre Snofrua

Minister pre pamiatky Chálid Anání povedal novinárom, že ľudia môžu navštíviť známu Lomenú pyramídu a tiež ďalšiu v nekropole Dahšúr, ktorá je súčasťou lokality Svetového dedičstva UNESCO, známej ako Mennoferská nekropola.

Lomenú pyramídu postavili okolo roku 2600 pred naším letopočtom pre faraóna Snofrua. Návštevníci môžu do pyramídy vojsť zo severnej strany a 79 metrov dlhým úzkym tunelom vstúpiť do dvoch komôr.

Egyptskí archeológovia našli aj sarkofágy

Anání zároveň oznámil, že egyptskí archeológovia v oblasti našli kamenné, hlinené a drevené sarkofágy, pričom v niektorých z nich boli aj múmie.

Objavili aj drevené pohrebné masky a náradie na opracovávanie kameňa, ktoré datujú do Neskorého obdobia, približne do rokov 664 – 332 pred naším letopočtom.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: pyramídy, zoznam Svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie vedu a kultúru (UNESCO)
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Egypt po prvý raz od šesťdesiatych rokov otvoril dve z najstarších pyramíd © SITA Všetky práva vyhradené.