29.10.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. októbra 15:38

V parlamente sa mala v utorok konať mimoriadna schôdza, na ktorej chcela opozícia odvolávať Martina Glváča (Smer-SD) z postu podpredsedu parlamentu. Poslanci však neschválili jej program, keď ich za hlasovalo 67, proti ich bolo 47 a 23 sa zdržalo.

Dôvodom Glváčovho odvolávania je jeho údajná komunikácia s Marianom Kočnerom cez aplikácie Threema a Viber. Glváč si v Threeme údajne s Kočnerom dohadoval biznis s pozemkami na Čiernej Vode a rozoberal, ako sa má rekonštruovať vláda po odchode Roberta Fica z postu premiéra.

Glváč tvrdil, že ho zverejnená komunikácia nijak nediskvalifikuje ani nepoukazuje na žiadne porušenie zákona či zneužívanie postavenia verejného činiteľa. S Marianom K. sa vraj nestretol od roku 2012 a Matovičovi hrozil trestným oznámením.

Hrnko sa obul do Matoviča

Koaličný poslanec za stranu Most-Híd Ladislav Balódi by sa pri hlasovaní o odvolaní Glváča zdržal. Povedal po tom, čo poslanci neotvorili schôdzu.

Poslanec za Smer-SD Maroš Kondrót zasa uviedol, že nevidí zmysel v tom, aby koalícia hrala hru opozície. Na otázku, či Glváč skončí vo svojej funkcii, odpovedal, že to musí podpredseda parlamentu zvážiť sám. Kondrót totiž nevie posúdiť či je komunikácia medzi Glváčom a Marianom K. toxická.

Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko pred médiami vyhlásil, že nevidí dôvod v popravovaní človeka len na základe toho, že to chce Matovič. „Tento pán už niečo vysvetlil? Vyjadril sa k svojej údajnej 6-hodinovej komunikácii s Marianom K.?“ povedal Hrnko.

Dodal, že tí, ktorí zverejňujú Threemu a zverejňujú ju selektívne, nemajú v úmysle nič dobré. „Treba si uvedomiť, že Threema bola tri mesiace v niekoho rukách. Ako vieme, že s ňou nebolo manipulované a niekto tam niečo nedoplnil alebo neupravil?“ pýta sa Hrnko.

Poslanci koaličnej strany Most-Híd sa pri hlasovaní zdržali, aby dali Glváčovi šancu prijať zodpovedné rozhodnutie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Beňová nekomunikovala ako Glváč

Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na dnešnom brífingu v mene celej opozície opätovne vyzval podpredsedu parlamentu Martina Glváča, aby odstúpil zo svojej funkcie.

Opozícia je podľa slov Matoviča sklamaná, že predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi nevadí, že Glváč je sluha mafie. Glváča prirovnal Matovič ku kotlebovcovi Stanislavovi Mizíkovi, ktorý sa tváril, že nepísal statusy, za ktoré bol pred súdom. Podľa Matoviča to je typický príklad zla v politike.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) si myslí, že človek s takouto povesťou a s prepojením na mafiu nemôže ďalej zastávať funkciu podpredsedu NR SR. „Nevadí to ani Andrejovi Dankovi ani Petrovi Pellegrinimu. Povedali svojim poskokom, aby zariadili, že schôdza dnes nebude,“ povedal Matovič.

Líder OĽaNO tvrdí, že Glváč je len špičkou ľadovca v boji proti mafii, no „rovnakých Glváčov sú v Smere desiatky“. Glváč by mal podľa Matoviča v sebe objaviť zbytky zbojníckej alebo mafiánskej cti. Matovič tvrdí, že má informácie z kuchyne Smeru-SD. Podľa nich je proti odchodu Glváča iba predseda Smeru Robert Fico.

Opoziční poslanci potrebné podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze odovzdali podpisy.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, mimoriadna schôdza parlamentu, podpredseda Národnej rady SR (NR SR), podpredseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Glváča v parlamente neodvolávali, poslanci neschválili program mimoriadnej schôdze © SITA Všetky práva vyhradené.