29.8.2019 (Webnoviny.sk) – Účasť Rómov v protifašistickom odboji počas druhej svetovej vojny je témou novootvorenej výstavy v Záhrade Chavivy Reik v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Výstavou krátko po vernisáži v deň osláv 75. výročia SNP previedla prezidentku SR Zuzanu Čaputovú iniciátorka výstavy a rómska filmárka Vera Lacková.

Pôsobenie Rómov v protifašistickom hnutí

Práve zo životného príbehu jej prastarého otca, rómskeho partizána Jána Lacka, vychádza expozícia jedinečnej výstavy.

„Ako riaditeľ múzea SNP si vážim, že sú to Rómovia, ktorí rozprávajú o osude Rómov. Ale nie o ich utrpení, nie o tom, ako boli prenasledovaní. Rozprávajú o tom, ako sa bránili prenasledovaniu a o tom, ako bojovali za slobodu nás všetkých,“ uviedol na otvorení výstavy generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Podľa jeho slov treba urobiť veľký výskum o tom, „aby sme povedali pravdu o tom, ako Rómovia pôsobili v protifašistickom hnutí“.

Po dvoch rokoch pátrania v archívoch zistila autorka výstavy, že jej pradedo nebol jediným Rómom, ktorý sa zúčastnil povstania. „Bolo ich oveľa viac. Rómovia neboli len obeťami vojny, ale aj aktívnymi účastníkmi povstania,“ uviedla Lacková.

Dokumentárny film

Podľa jej slov si začala klásť otázky, prečo sa o nich v spoločnosti nevie, prečo sa o nich nerozpráva a nie sú súčasťou dejepisu. „Preto som sa rozhodla natočiť dokumentárny film Ako som sa stala partizánkou a vzala som na seba úlohu modernej partizánky, ktorá bojuje proti zabudnutiu,“ uviedla Lacková s tým, že výstava je vyústením jej úsilia.

„Prostredníctvom konkrétnych príbehov respondentov a zozbieraného materiálu by sme chceli verejnosti priblížiť tieto zabudnuté príbehy a osudy ľudí, ktorí prispeli k oslobodeniu dnešného slovenského a českého národa s nasadením vlastného života,“ uvádza kurátor výstavy Daniel Grúň. Autobiografické pátranie Very Lackovej prináša príbehy ľudí, ktorí sa napriek svojmu etnickému pôvodu spoločne dokázali spojiť proti zlu.

Výstava Rómovia v odboji sa zaoberá otázkou, ako sú pamäť, zabúdanie a reprezentácia historických udalostí vzájomne prepojené.

„Poukazuje na selektívny charakter pripomínania a sprítomňovania významného medzníka našej histórie, akým je Slovenské národné povstanie. Pátraním po osobnej identite a identite svojho etnika počas druhej svetovej vojny rómska režisérka Vera Lacková odhaľuje na pozadí vlastnej rodinnej histórie pohnuté osudy piatich rómskych partizánov,“ dodáva kurátor.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania) – fotografie

Viac o téme: Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania)

Viac k témam: Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP), prezident Slovenskej republiky, SNP Slovenské národné povstanie, výstava Rómovia v odboji
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: V Záhrade Chavivy Reik na 75. výročie SNP otvorili výstavu Rómovia v odboji © SITA Všetky práva vyhradené.