12.9.2019 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty sa budú vo vybraných krajinách snažiť pomáhať demokratickým inštitúciám, aby odolávali zasahovaniu zo strany ruského Kremľa.

Agentúra Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) označuje toto úsilie ako „Vyvažovanie škodlivého vplyvu Kremľa“ a opisuje ho ako rámec na pomoc krajinám, ako napríklad Gruzínsko, Ukrajina a Moldavsko, pri ochrane ich volieb, v boji proti propagande a pri vyhýbaní sa energetickej závislosti od Ruska.

Spojené štáty túto snahu prvýkrát oznámili v júli v Paríži. Vo štvrtok ju zvláštny správca USAID Brock Bierman opísal diplomatom vo Varšave a uistil ich, že Spojené štáty sú naďalej oddané demokracii v regióne, ktorý sa pred tromi desaťročiami zbavil kontroly Moskvy.

Bierman sa takto vyjadril na pôde Community od Democracies (CoD), čo je celosvetová koalícia demokratických štátov so sídlom vo Varšave.

Viac k témam: Kremeľ, pomoc krajinám, propaganda
Zdroj: Webnoviny.sk – Spojené štáty americké chcú v niektorých krajinách vyvažovať škodlivý vplyv Kremľa © SITA Všetky práva vyhradené.