22.9.2019 (Webnoviny.sk) – Izraelský prezident Reuven Rivlin odštartoval dvojdňové konzultácie so všetkými zvolenými politickými stranami, než rozhodne o menovaní premiéra v rámci povolebnej krízy. Prezident je poverený vybratím politika, ktorý bude mať najväčšie šance sformovať stabilnú vládu.

Zvyčajne ide o formalitu, Rivlin však bude teraz zohrávať kľúčovú rolu, keďže aktuálny tesný volebný výsledok viedol predbežne k politickému patu. Poverenej osobe začne plynúť lehota 42 dní a ak počas nej vládu nezostaví, Rivlin poverí niekoho iného. Ten bude mať na zostavenie vlády ďalších 28 dní.

Víťazom minulotýždňových volieb sa stala strana Modrá a biela Bennyho Ganca, ktorá získala 33 z celkového počtu 120 kresiel v izraelskom parlamente.

Druhý skončil Likud premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý v Knessete obsadil 31 kresiel. Ani Likud so svojimi tradičnými ultranacionalistickými a náboženskými spojencami, ani Modrá a biela s ďalšími umiernenými stranami však nedajú dokopy potrebnú nadpolovičnú väčšinu 61 poslancov. Kompromisom sa teda zdá byť nejaká forma vlády národnej jednoty zložená z týchto strán, obe však trvajú na tom, že ju chcú viesť.

Viac k témam: parlamentné voľby v Izraeli
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Rivlin odštartoval rokovania s lídrami politických strán, vyberie z nich budúceho premiéra © SITA Všetky práva vyhradené.