gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.9.2019 (Webnoviny.sk) – Americká ekonomika v druhom kvartáli mierne posilnila, a to o 2 percentá. Tempo hospodárskeho rastu krajiny sa tak spomalilo z úrovne 3,1 percenta v prvom štvrťroku.

Analytici varujú

Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo obchodu USA, ktoré tak potvrdilo svoj predchádzajúci odhad. Upresnilo však rast jednotlivých zložiek hrubého domáceho produktu (HDP).

Spotrebiteľské výdavky a podnikateľské investície totiž rástli pomalšie, ako sa pôvodne predpokladalo, ale vyvážil to mierne silnejší rast vládnych výdavkov a exportu.

Mnohí analytici sú presvedčení, že rast amerického hospodárstva sa v nadchádzajúcich kvartáloch ešte viac spomalí. Svoju daň si totiž vyberá oslabenie globálnej ekonomiky a zvyšujúce sa napätie v obchodných vzťahoch.

Hrozí aj recesia

„Všetko závisí od prezidenta USA a od toho, čo sa rozhodne urobiť v obchode,“ povedal Mark Zandi, hlavný ekonóm Moody’s Analytics.

„Ak zrealizuje svoje hrozby v oblasti ciel v nasledujúcom období, rast sa s najväčšou pravdepodobnosťou spomalí a v budúcom roku sa dostaneme do recesie,“ dodal.

Zandi prognózuje, že rast amerického HDP za celý tento rok sa spomalí na 2,3 percenta a v budúcom roku na 1,6 percenta, ale táto predikcia je založená na predpoklade, že obchodná vojna s Čínou nebude eskalovať.

Viac k témam: hospodársky rast
Zdroj: Webnoviny.sk – Tempo hospodárskeho rastu USA sa spomalilo, analytici očakávajú ešte výraznejšie spomalenie © SITA Všetky práva vyhradené.