15.10.2019 (Webnoviny.sk) – Rumunský prezident Klaus Iohannis odovzdal v utorok poverenie na zostavenie vlády Ludovicovi Orbanovi, predsedovi Národnej liberálnej strany (PNL), ktorá je najsilnejším opozičným zoskupením v krajine. Orbanovi od utorka začína plynúť 10 dní, počas ktorých musí vládu dať dokopy a získať pre ňu nadpolovičnú podporu v parlamente.

Hoci parlamentné voľby by sa v Rumunsku mali konať až v druhej polovici budúceho roka, minulý týždeň po vyslovení nedôvery v parlamente padla vláda Sociálnodemokratickej strany (PSD) na čele s premiérkou Vioricou Dancilou. Doterajšiu vládu opozícia a médiá dlhodobo obviňovali z veľmi vážnej korupcie.

Ludovic Orban nemá so svojím maďarským takmer menovcom Viktorom Orbánom okrem mena nič spoločné, a to ani v politickej rovine. Zatiaľ čo maďarský premiér sa snaží v posledných rokoch profilovať ako tvrdý konzervatívec a zástanca tradičných hodnôt, a svojich voličov jednostaj „straší“ Bruselom, rumunský Orban a jeho PNL sú proeurópski a liberálni.

Viac k témam: parlamentné voľby, rumunská vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Rumunský prezident Iohannis poveril zostavením vlády Ludovica Orbana © SITA Všetky práva vyhradené.