Zima je už predo dvermi a o pár dní sa o tom presvedčíme na vlastnej koži. Ochladenie o niekoľko stupňov avizujú meteorológovia už dávnejšie. Aby ste na to pripravili aj svoj domov včas a s predstihom, mali by ste myslieť na dobrý zdroj vykurovania. S moderným krbom sa vám to dosiahnuť určite podarí.

My vám dáme niekoľko dôležitých odporúčaní, na čo si pri jeho výbere dávať dobrý pozor.

Prečo práve krb?

Krby sú skvelým spôsobom nielen na rýchle zahriatie, ale aj na potešenie z pohodlia príjemnej atmosféry.

Moderné krby sa líšia svojím dizajnom a účelom. Prichádzajú v rôznych veľkostiach, tvaroch, textúrach a farbách. Môžu byť vyrobené v ľubovoľnom štýle  a dizajne, presne podľa vašich požiadaviek.

V každom prípade bude potrebné rozhodnúť o správnom výbere, takže sa pozrime na postupné kroky vedúce k úspešnému nákupu.

Krok 1: vyberte si typ krbu

Ak premýšľate o tom, ktorý krb chcete vidieť vo vašom vidieckom dome, zohľadniť druh krbu bude naozaj potrebné. Ak bude prvkom, ktorý sa stane „srdcom“ vášho domu, rozhodnite sa, ktoré palivo je pre vás pohodlnejšie používať a podľa toho si môžete vybrať vhodný model.

  • tradičné krby na tuhé palivo je možné vykurovať uhlím a drevom. Zvyčajne sú vyrobené z tehly, kameňa, liatiny alebo ocele. K dispozícii sú otvorené, polootvorené alebo s uzavretým ohniskom. Modely s uzavretým krbom dodávajú viac tepla a pri otvorenom modeli pôsobia esteticky príjemne;
  • ozdobné biokrby, ktoré sú poháňané kvapalným palivom, predstavujú krásny dizajn, ktorého vrcholom je skutočný oheň bez dymu a sadzí (ako palivo sa používa bioetanol). Nevyžadujú si komín, pretože sú určené výhradne na dekoratívne účely;
  • plynové krby sú určené pre tie domy, kde je plynové kúrenie. K takému krbu však potrebujete pripojiť štandardnú autonómnu plynovú fľašu. Krb sa potom zapína jedným pohybom ruky, môže sa použiť ako na dekoráciu domu, tak aj na jeho vykurovanie;
  • elektrické krby rôznych tvarov a úprav sú veľmi vhodné na vykurovanie domu, kde nie je k dispozícii komín. Slúžia ako jednoduchý ohrievač, ale vyzerajú pritom oveľa elegantnejšie.

Výber krásnych modelov je široký, mnohé z nich prekvapivo realisticky napodobňujú skutočné plamene alebo palivové drevo s blikajúcimi uhlíkmi. Moderné elektrické krby sú navyše vybavené špeciálnymi regulátormi, pomocou ktorých môžete pridať alebo znížiť výšku „plameňa“;

  • univerzálne krbové kachle sa používajú na vykurovanie, varenie a na krásu (v saunách). Niektoré modely fungujú na tuhé palivo, iné na plyn. Aj tu existujú prípady s otvoreným, polootvoreným alebo uzavretým ohniskom. Všetky krbové kachle však majú povrch odolný voči teplu a sú dokonale vyzdobené!

Krok 2: vyberte umiestnenie krbu

Ako sme si spomínali, všetky typy krbov sú rozdelené na otvorené, uzavreté a polootvorené. Podľa toho si môžete vybrať ich umiestnenie. Dôležitým prvkom správneho umiestnenia je však aj účel miestnosti a čas, ktorý v nej trávite.

Dekoračné biokrby vám veľa tepla nedajú, pretože sú skôr o dekorácii. Klasické krby vám pri správnom zaistení rozvodov a prieduchov dokážu ale počas zimy vyhriať celý dom. Pri výbere sa preto poraďte aj s odborníkom.

Krok 3: vyberte materiál a povrchovú úpravu

Krby sú vyrobené z rôznych žiaruvzdorných materiálov: liatina, oceľ, prírodný kameň, tehla, betón. Mnohé z nich sú obložené mramorom, žulou, pálenou tehlou, mozaikami, oknami z farebného skla, zdobenými kovanými prvkami, keramickými obkladmi a dokonca aj drevom, ktoré prešlo špeciálnym spracovaním.

Zdobenie krbu je umenie, vďaka ktorému môže váš domov žiariť novým spôsobom. Tradičný spôsob sa však stále považuje za najlepší. Je to prírodný kameň alebo mramor, ktoré dodajú miestnosti krásu, ale aj potrebné teplo.

Nezabudnite ani na spôsob čistenia a údržby krbu a rôzne technické parametre. Len pri zvážení všetkých dôležitých detailov sa vám podarí vybrať naozaj to najlepšie riešenie a model krbu, s ktorým prežijete celý život.