24.4.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 24. apríla, 13:02

Strana Smer-SD vyzýva vládu, aby zrušila opatrenie, ktoré vydal hlavný hygienik v súvislosti s vyhradeným nákupným časom pre seniorov nad 65 rokov. Podľa expremiéra Petra Pellegriniho je opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR týkajúce sa plošného zákazu nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín diskriminujúce.

Do práce chodia státisíce seniorov

„Dôchodcovia sa cítia týmto diskriminovaní,“ potvrdila na piatkovom brífingu Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska. A ako doplnil poslanec za Smer-SD Matúš Šutaj Eštok, zvažujú podať podnet na Ústavný súd SR.

Podľa Pellegriniho je neprípustné, aj keď v záujme ochrany zdravia, aby sa obmedzovala kvalita života seniorov. V súčasnosti pracuje vyše 250 tisíc dôchodcov, ktorí chodia do práce a nemôžu ísť ráno na nákup. V sobotu je prvý deň, kedy okrem lekárni a čerpacích staníc bude pre dôchodcov nad 65 rokov všetko zavreté.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Kam pôjdu, na pumpu? No to sme dopadli,“ skonštatoval Pellegrini. Vyzýva preto súčasného premiéra a aj hlavného hygienika, aby upravili nariadenie diskriminujúce dôchodcov.

Symbol vylúčenia časti spoločnosti

„Nechcem, aby sme si tento týždeň pamätali tak, že sobota bude symbolom vylúčenia časti spoločnosti,“ uzavrel Pellegrini.

Ako pokračoval Matúš Šutaj Eštok, toto opatrenie je navyše v rozpore so slovenskou ústavou. Obmedzenia a zásahy do ľudských práv musia prejsť testom proporcionality. Povinnosti je možné ukladať len na základe zákona či nariadením vlády.

„V tomto prípade nejde ani o jedno, ale len o príkaz hlavného hygienika SR,“ skonštatoval Matúš Šutaj Eštok. Je to podľa neho vážna chyba a preto strana vyzýva k náprave. V opačnom prípade sú pripravení v pondelok podať podnet na ústavnoprávny výbor, prípadne podnet aj na Ústavný súd SR.

Reakcia premiéra Matoviča

Ako reagoval premiér Igor Matovič, ide čisto o rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva, ktorý ho prijal na základe konzília odborníkov. Ak má byť umožnené otvorenie ďalších prevádzok a má sa postupne otvárať ekonomika, je potrebné podľa premiéra chrániť dôchodcov. Rozhodnutie hlavného hygienika, ako aj konzília preto Matovič akceptuje, keďže ide o medicínske posúdenie vecí.

Úrad verejného zdravotníctva nariadil prevádzkovateľom niektorých prevádzok umožniť vstup osobám nad 65 rokov od pondelka do piatka od 9:00 do 11:00.

V inom čase majú tieto osoby zakázané navštevovať vybrané obchody. Úrad zároveň prevádzkam zakázal obsluhovať starších ľudí mimo daného času.

Viac k témam: dôchodcovia, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôchodcovia sa cítia diskriminovaní, Smer-SD žiada zrušiť opatrenie a zvažuje podnet na ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.