2.11.2019 (Webnoviny.sk) – Taliansko v piatok povolilo pristáť humanitárnej lodi s 88 migrantmi. Talianske ministerstvo vnútra oznámilo, že loď môže pristáť v juhotalianskom prístave Taranto. Loď Alan Kurdi, pomenovaná podľa sýrskeho chlapčeka, ktorý sa utopil pri pokuse jeho rodiny dostať sa do Európy, zachránila migrantov v Stredozemnom mori už pred týždňom. Nemecká humanitárna organizácia Morské oko (See-Eye), ktorej loď patrí, najprv niekoľko dní vyjednávala s talianskymi úradmi.

Migrantov z lode si podľa oznámenia talianskeho ministerstva vnútra rozdelia Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Portugalsko a Írsko. Nemecko a Francúzsko prijmú spolu 60 migrantov z lode, Taliansko si ponechá jedenástich, Portugalsko prijme piatich a Írsko dvoch.

Ide o tie isté krajiny, ktoré si v posledných mesiacoch vždy rozdelia migrantov privezených loďami cez Stredozemné more, pričom zvyšné krajiny EÚ ich prijímať odmietajú. Zmena je len v prípade Talianska, ktoré migrantov počas bývalej vlády pod taktovkou Mattea Salviniho tiež striktne odmietalo.

Viac k témam: humanitárna loď, migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Humanitárna loď Alan Kurdi pristane v Taliansku, migrantov si rozdelí päť štátov © SITA Všetky práva vyhradené.