15.12.2019 (Webnoviny.sk) – Správa lesov Tatranského národného parku (TANAP) v stredu a vo štvrtok odchytila dva jelene a tri lane, ktoré sa zvykli pohybovať priamo v tatranských osadách. Odchytené jedince Štátne lesy TANAPu pošlú do Českej republiky.

Uviedli to na svojej internetovej stránke. Lesníci v podobných prípadoch zvykli odchytenú zver umiestniť do zvernice – ohradeného územia prispôsobeného na chov divej zveri. Keďže sa však odchytené zvery zvykli vracať na miesto odchytu, rozhodli sa lesníci tentoraz využiť iné riešenie.

Už skôr sme avizovali, že problémové jedince sa pokúsime odchytiť a umiestniť ich do zverníc. Myslím si, že tým aspoň trošku odľahne aj tomuto prostrediu, pretože ľudia si napríklad počas prechádzok so psom museli dávať pozor na to, čo zver urobí. Mali sme viacero prípadov, keď jelenica vyštartovala proti psovi a jeho majiteľ pritom utŕžil pár kopancov,“ povedal zoológ Štátnych lesov TANAPu Jozef Hybler.

Odchytom sa takisto eliminovalo riziko stretu týchto jedincov s motorovými vozidlami, ktoré by mohlo mať fatálne následky pre obe strany. Pracovníci TANAPu odchytili za posledné tri roky celkom 11 jeleňov. Zvieratá boli doteraz vždy umiestňované do zvernice v Tatranskej Javorine. Pôjde tak o vôbec prvú zver odchytenú v TANAPe, ktorá bude umiestnená do zahraničia.

Viac k témam: TANAP Tatranský národný park
Zdroj: Webnoviny.sk – Niekoľko jeleňov a laní poputuje z TANAPu do Čiech, pôjde o prvý takýto prípad © SITA Všetky práva vyhradené.