27.1.2020 (Webnoviny.sk) – Veľká Británia má záujem, aby obchodná výmena s Európskou úniou po brexite pokračovala „bez ciel a kvót“. Vyhlásil to v pondelok minister pre otázky brexitu Stephen Barclay. Britské členstvo v únii formálne končí 31. januára o 23:00 miestneho času (polnoc stredoeurópskeho času).

Prechodné obdobie

Po tomto dátume začne plynúť jedenásťmesačné prechodné obdobie, počas ktorého sa krajina ešte bude riadiť únijnými pravidlami. Londýn chce tento čas využiť na rokovania o dohode, vďaka ktorej britské tovary nebudú v únii podliehať clám ani iným obchodným obmedzeniam, povedal Barclay pre portál bbc.com.

Podobnejšie má o východiskových pozíciách britskej vlády informovať premiér Boris Johnson, ktorý vystúpi budúci mesiac s prejavom.

Výmena tovarov musí pokračovať

„Zverejníme ciele, ktoré chceme dosiahnuť rokovaniami. Spravíme to v primeranom čase po 31. januári,“ povedal Barclay. Londýn aj Brusel sú podľa neho odhodlaní dohodnúť sa ešte do konca decembra. „Je v záujme oboch strán, aby výmena tovarov pokračovala,“ zdôraznil minister.

Briti si odhlasovali odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie v referende v roku 2016. Veľká Británia je prvou krajinou, ktorá opustí európsky blok. Proces dosiahnutia brexitu bol zdĺhavejší, ako sa predpokladalo a vyžiadal si aj viacero odkladov jeho termínu.

Viac k témam: Brexit, britský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Británia chce obchodovať s Európskou úniou po brexite bez ciel a kvót, vyhlásil minister Barclay © SITA Všetky práva vyhradené.