gtag('config', 'UA-130501671-1');

13.2.2020 (Webnoviny.sk) – Nakopili sa vám v domácnosti staré elektrospotrebiče? Rozlúčte sa s nimi! Objednajte si službu bezplatného zberu cez www.zberelektroodpadu.sk.

V Bratislave sa zber veľkých a ťažkých elektrospotrebičov najmä zo skupiny tzv. bielej techniky robí pravidelne v každej mestskej časti každé dva týždne vždy v sobotu. Ľudia majú zvyčajne problém naložiť veľké spotrebiče do auta a zaviezť ich na zberný dvor, pretože sú ťažké alebo sa do bežného osobného auta ani nezmestia. Obyvatelia Bratislavy sa tak môžu pohodlne, ekologicky  a zadarmo zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr ale aj  varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, mikrovlniek či vysávačov. Ak nahlásia do zberu aspoň 1 väčší spotrebič, spolu s ním mu odvezú aj iné menšie spotrebiče.

Ako si novú službu zberu elektroodpadu objednať?

Obyvatelia Bratislavy si môžu zber objednávať jednoducho, online, cez internetovú stránku www.zberelektroodpadu.sk.

V sekcii stránky „Objednať“ si zvolia mestskú časť, v ktorej bývajú a následne si vyberú vyhovujúci termín zberu. V online objednávke poskytnú svoje kontaktné údaje, druh a množstvo spotrebičov, ktoré potrebujú odviezť.

Najbližšie termíny zberu  veľkých spotrebičov bielej techniky v Bratislave sú vo februári 2020 v nasledovných termínoch:

Mestská časť

Termín

zberu

Uzávierka objednávok zberu

Najneskôr 2 dni pred samotným zberom

Bratislava I: Staré Mesto

Bratislava II: Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice

Bratislava III: Nové Mesto, Rača, Vajnory

22. 02. 2020 (sobota)

od 8:00 do 12:00
20. 02. 2020 (štvrtok)

Bratislava IV: Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica

Bratislava V: Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo

15. 02. 2020 (sobota)

od 8:00 do 12:00

29. 02. 2020 (sobota)

od 8:00 do 12:00

13.02. 2020 (štvrtok)

27.02. 2020 (štvrtok)

Túto službu bezplatného zberu elektroodpadu a jeho odvozu na ekologickú recykláciu zabezpečuje ENVIDOM – Združenie výrobcov elektrospotrebičov ako zmluvný partner Mesta Bratislava. „V každej bratislavskej mestskej časti poskytujeme službu bezplatného zberu elektroodpadu dvakrát do mesiaca. Nové termíny zberov sa dopĺňajú pravidelne v priebehu celého roka,“ povedala Jana Nahálková, PR manažérka ENVIDOMU. „V roku 2019 sa nám do tohto zberu zapojilo 1 769 bratislavských domácností, ktoré vyzbierali 51 ton starých spotrebičov. Do zberu nám okrem iných spotrebičov odovzdali až 2551 kusov starých chladničiek a mrazničiek, ktoré patria medzi elektroodpad najnebezpečnejší pre životné prostredie. Ďakujeme všetkým zapojeným  Bratislavčanom, že sme mohli tieto spotrebiče odviezť na ekologickú recykláciu a pomôcť tak životnému prostrediu.“

Nahláste sa čo najskôr

Ak máte záujem o zber elektroodpadu, nahláste sa čo najskôr. Objednávanie na  jednotlivé  termíny  zberu  sa uzatvára 2 dni pred konaním zberu, aby sa mohla naplánovať preprava.

V deň zberu vyložte vaše staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. „Je dôležité, aby ste ich nevykladali na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači, ktorí spotrebiče nezrecyklujú. Namiesto toho ich rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok spotrebiča  porozhadzujú po okolí a vytvoria čierne skládky,“ vysvetľuje Jana Nahálková z ENVIDOMU.

Postačí, aby  ktorýkoľvek obyvateľ  z bytovky  spotrebiče odovzdal pracovníkom ENVIDOMU pri ich príchode. ENVIDOM sa následne postará o ich prepravu na ekologickú recykláciu.

Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom zberu nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete  počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad aj v prípade, že nechcete čakať na termín mobilného zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne. Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča je využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov pri kúpe nového. Viac informácií o tom, ako a prečo recyklovať elektroodpad, nájdete aj na www.envidom.sk  

Inzercia

Viac k témam: elektroodpad, Envidom, PR, zber elektroodpadu
Zdroj: Webnoviny.sk – Odvoz starých elektrospotrebičov v Bratislave priamo z adresy bydliska © SITA Všetky práva vyhradené.