gtag('config', 'UA-130501671-1');

5.2.2021 (Webnoviny.sk) – Nemecko v piatok privítalo rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý zastavil plánované stiahnutie amerických vojakov z krajiny. Ich zotrvanie v Nemecku považuje za vec spoločného záujmu. Bývalý americký prezident Donald Trump vlani oznámil, že z Nemecka plánuje stiahnuť zhruba 9 500 vojakov.

S ich sťahovaním sa však zatiaľ nezačalo. V Nemecku slúži viac ako 34 500 príslušníkov amerických ozbrojených síl. Biden vo štvrtok uviedol, že plán na stiahnutie vojakov zastavuje dovtedy, kým minister obrany Lloyd Austin nedokončí revíziu americkej vojenskej prítomnosti vo svete.

Berlín bude sledovať ďalší vývoj

„Nemecká vláda víta toto oznámenie… Vždy sme boli presvedčení, že umiestnenie amerických vojakov tu v Nemecku slúži európskej a transatlantickej bezpečnosti a tak je v našom spoločnom záujme,“ uviedol hovorca nemeckej kancelárky Steffen Seibert.

Na otázku, či Nemecko predloží konkrétne ponuky s cieľom presvedčiť Spojené štáty, aby nestiahli vojakov, Seibert odpovedal, že Berlín bude sledovať vývoj. Revíziu, ktorú vykonáva americké ministerstvo obrany, označil za vnútornú záležitosť USA.

Trump nazval Nemecko delikventom

Trump oznámil plán na stiahnutie vojakov po tom, čo Nemecko opakovane kritizoval, že neinvestuje dosť do svojej obrany.

Dlhoročného spojenca v Severoatlantickej aliancii (NATO) označil za delikventa, ktorý neplní záväzok vynakladať na obranu dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP).

Viac k témam: americkí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – USA vojakov z Nemecka zatiaľ nestiahnu, Berlín Bidenovo rozhodnutie privítal © SITA Všetky práva vyhradené.