gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.1.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 4. januára 19:09

Projekt obnovy hradov by mal byť podľa koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) rozšírený aj o kostoly či kláštory. Hovorca strany Ondrej Šprlák v tlačovej správe dodal, že pokračovanie projektov obnovy hradov s pomocou nezamestnaných považujú za správny krok.

Člen výboru Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá Roman Foltin (SaS) vysvetlil, že projekt obnovy hradov by mal byť rozšírený aj o kostoly či kláštory nielen s cieľom záchrany a sprístupnenia kultúrneho dedičstva, ale aj ako impulz pre rozvoj miestnych komunít, služieb cestovného ruchu a zamestnanosti v regiónoch. „Dúfam, že ministerstvo kultúry nájde viac finančných zdrojov, ktoré budú z dlhodobého hľadiska myslieť na naše kultúrne dedičstvo. To by mala byť pre nás jedna z priorít,“ uzavrel poslanec NR SR.

Výzva nebola obmedzená na hrady

Hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňová pre agentúru SITA reagovala, že výzva nikdy nebola obmedzená iba na hrady, ale vždy mohli byť dotácie použité aj na obnovu iných objektov s pamiatkovou hodnotou.

Dodala, že rezort kultúry ani do budúcnosti neplánuje podmienky podpory obnovy pamiatkového fondu v tomto smere meniť.

„Strana SaS sa prezentuje ako strana odborníkov, preto je pre mňa prekvapením, že odborník SaS a člen kultúrneho výboru, žiada niečo, čo už roky funguje,“ konštatovala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) v súvislosti s dotačnou schémou.

Podľa Viciaňovej ministerstvo kultúry mrzí, že Foltín nepravdivo informoval verejnosť o aktivitách rezortu.

Išlo iba o prechodné riešenie

Zároveň doplnila, že zamestnanci ministerstva sú v prípade záujmu ochotní a odborne zdatní podať vysvetlenie, či zodpovedať otázky.

Milanová o pokračovaní národného projektu „Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“, ktorý dovtedy fungoval pod vedením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, informovala koncom apríla 2021.

Vtedy sa na podporu vyčlenila suma jeden milión eur. Ako podotkla, Viciaňová išlo iba o prechodné riešenie, aby sa práce i rozpracované projekty úplne nezastavili.

„Na dlhodobom riešení sme pracovali už od momentu, keď sme vedeli, že nemôžeme ďalej rátať s financiami z rezortu práce. Napokon sme riešenie našli, a zabezpečíme financie prostredníctvom nevyužitých eurofondov,“ objasnila Milanová.

Pripravujú projektový zámer

MK SR v súčasnosti pripravuje projektový zámer národného projektu, ktorý by sa mohol konať v období apríl 2022 až marec 2023.

Po nastavení nových parametrov a schválení bude možné čerpať dotácie cez nový národný projekt v rámci spolupráce s Ministerstvom vnútra SR. Projektový zámer je aktuálne v pripomienkovom konaní.

Viciaňová poukázala na to, že do dnešného dňa bolo cez dotačný program MK SR „Obnovme si svoj dom“ zachránených 5 542 pamiatok a prefinancovaných 97 941 655 eur.

Predpokladaná suma, ktorá sa použije na obnovu pamiatok v budúcom roku, by mala byť viac ako 14,5 miliónov eur.

Viac k témam: kláštory, Kostoly, obnova hradov
Zdroj: Webnoviny.sk – Projekt obnovy hradov by mal byť podľa SaS rozšírený o kostoly a kláštory, zapája nezamestnaných © SITA Všetky práva vyhradené.