gtag('config', 'UA-130501671-1');

29.1.2022 (Webnoviny.sk) – Ruský poslanec Viktor Vodolackij nabáda obyvateľov východných oblastí Ukrajiny, ktoré kontrolujú povstalci, aby vstúpili do ruskej armády.

V sobotu povedal, že obyvatelia regiónov kontrolovaných od roku 2014 povstalcami, ktorých podporuje Rusko, sa obávajú útokov ukrajinskej armády. Tí, ktorí majú ruské pasy, sú podľa neho vítaní v ruskej armáde.

Ruská armáda prijme nových ľudí

„Ak ruskí občania bývajúci na týchto územiach chcú vstúpiť do ruských ozbrojených síl, regionálny vojenský komisariát v Rostove ich zaregistruje a prijme,“ povedal pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS Vodolackij, podpredseda parlamentného výboru pre vzťahy so susedmi.

Rusko poskytlo svoje pasy viac ako 500-tisíc ľuďom na územiach na východe Ukrajiny, ktoré kontrolujú povstalci. Vodolackij uviedol, že tí, ktorí by vstúpili do ruskej armády, budú slúžiť na území Ruska.

Na hraniach s Ukrajinou sú tisíce vojakov

Moskva zhromaždila neďaleko hraníc s Ukrajinou zhruba 100-tisíc vojakov. Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok povedal, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol využiť nejakú časť týchto síl na obsadenie ukrajinských miest a „významných území“.

Rusko popiera, že plánuje inváziu, ale tvrdí, že Ukrajina predstavuje bezpečnostnú hrozbu a žiada od NATO sľub, že ju nikdy neprijme za svojho člena.

USA a NATO tieto požiadavky formálne odmietli, hoci Washington načrtol oblasti, v ktorých sú možné diskusie. Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova to ponecháva málo možností na dosiahnutie dohody.

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanec Vodolackij verbuje obyvateľov východnej Ukrajiny, aby stúpili do ruskej armády © SITA Všetky práva vyhradené.