gtag('config', 'UA-130501671-1');

20.5.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenskí lekári si vyskúšali elektronickú PN-ku ešte pred jej spustením. Tú budú môcť lekári vystaviť od začiatku júna. Podľa generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Michala Ika ide o prvú službu štátu, ktorú namiesto občana vykonávajú úrady. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr v tlačovej správe.

Takýto postup testovania služieb doteraz v Národnom centre zdravotníckych informácií (NCZI) neexistoval. Lekár, ktorý je v tomto procese rozhodujúci, však musí mať možnosť si elektronickú službu vyskúšať, aby vedel, s čím bude pracovať a ako má reagovať. Roky očakávaný projekt s takým celospoločenským dosahom si totiž zaslúži, aby sme ho pre našich partnerov – lekárov pripravili najlepšie, ako vieme. Ak chceme uspieť s novým spôsobom komunikácie s našimi partnermi, vidíme význam v takomto postupe aj pri ďalších našich projektoch,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.

Hlavné odborníčky

Ako prvé si vyskúšali proces hlavné odborníčky rezortu zdravotníctva, hlavná odborníčka všeobecného lekárstva pre dospelých Adriana Šimková a hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

Privítali sme možnosť stretnúť sa so zástupcami NCZI a Sociálnej poisťovne, vyskúšať si ePN v predstihu a celý proces rozdiskutovať. Aktuálny stav vnímame ako pilotnú fázu služby. Zavedenie do praxe, teda každodenné používanie počas úvodného duálneho obdobia, nám dá priestor na doladenie,“ podčiarkli lekárky.

Oboznamovanie s procesom

Počas stretnutia sa oboznámili s celým procesom elektronického toku informácií o dočasnej pracovnej neschopnosti. Po tom, čo si ju cez svoj zdravotnícky softvér vyplnili a zapísali do systému ezdravie, mohli sledovať, ako záznam príde do systémov Sociálnej poisťovne. Zástupcovia Sociálnej poisťovne im predstavili aj samotné prostredie e-Služieb Sociálnej poisťovne.

Elektronická PN významne zjednoduší poistencovi postup v životnej situácii, keď by sa mal sústrediť na liečbu. Je to prvá služba štátu, kde povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady. Vzájomnou spoluprácou lekára, NCZI a Sociálnej poisťovne znížime byrokratickú záťaž a ušetríme čas i námahu lekárom, zamestnávateľom a najmä pacientom. Občan, ktorý je chorý, tak už nebude musieť od lekára chodiť po úradoch, nosiť papierovú PN zamestnávateľovi či žiadať Sociálnu poisťovňu o nemocenskú dávku. Jeho starosťou bude už len ísť domov a liečiť sa,“ uzavrel Ilko.

Viac k témam: Byrokracia, elektronická komunikácia, Elektronická PN-ka, Lekári
Zdroj: Webnoviny.sk – Lekári budú môcť vystaviť elektronickú péenku, lekári si ju vyskúšali už teraz © SITA Všetky práva vyhradené.