gtag('config', 'UA-130501671-1');

5.3.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 4. marca 20:22

Pohreb významného umelca sa konal v Prahe v Katedrále sv. Víta, kde sa uskutočnila aj zádušná omša.

Príhovor exprezidenta

Smútiacim hosťom sa prihovoril rodinný priateľ Jakubiskovcov exprezident Václav Klaus. Na poslednej rozlúčke spievala Katarína Knechtová pieseň Môj Bože, ktorá vznikla v súvislosti s jeho filmom Báthory. Je inšpirovaná stredovekými náboženskými žalmami a v texte využíva staroslovenčinu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Uctenie si pamiatky režiséra Juraja Jakubiska (fotografie)

Juraj Jakubisko debutoval s filmom Kristove roky (1967) a odvtedy vytvoril spolu 15 celovečerných filmov v osobitnom štýle. Napríklad film Tisícročná včela (1983) bol ocenený československými novinármi ako najlepší film osemdesiatych rokov, Vtáčkovia, siroty a blázni (1965) ako najlepší film rokov šesťdesiatych.

Kultové filmy režiséra

Film Perinbaba (1985) sa stal národnou slovenskou rozprávkou, na ktorej dodnes vyrastajú ďalšie generácie. Za ďalšie kultové filmy jeho tvorby sa považujú aj Sedím na konári a je mi dobre (1989), Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), či Nejasná správa o konci sveta (1997).

Film Dovidenia v pekle, priatelia bol komunistickou cenzúrou zastavený a dokončený až po 20 rokoch. Jeho film Báthory sa stal v roku 2009 najúspešnejším filmom všetkých čias na Slovensku a najúspešnejším titulom roku v Čechách.

Divákov čaká uvedenie posledného filmu Juraja Jakubiska – Perinbaba a dva svety, na ktorom pracoval niekoľko rokov. Koproducentom pokračovania kultovej Perinbaby je televízia JOJ.

Viac k témam: Pohreb, Úmrtie, úmrtie Juraja Jakubiska
Zdroj: SITA.sk – Pohreb Juraja Jakubiska bol v Prahe v Katedrále sv. Víta, smútiacim sa prihovoril exprezident Klaus (video) © SITA Všetky práva vyhradené.