gtag('config', 'UA-130501671-1');

5.9.2022 (Webnoviny.sk) – Moskovský súd v pondelok potvrdil návrh ruských úradov na odobratie licencie popredným nezávislým novinám Novaja Gazeta. Verdikt proti novinám prichádza v čase ruskej vojny na Ukrajine a snáh Kremľa umlčať kritikov tejto „špeciálnej vojenskej operácie“.

Šéfredaktor novín a držiteľ Nobelovej ceny za mier Dmitrij Muratov rozhodnutie súdu nazval politickým a bez „najmenšieho právneho základu“ a sľúbil, že ho napadne.

So zrušením licencie sa na súd obrátil ruský mediálny regulačný orgán Roskomnadzor, podľa ktorého Novaja Gazeta včas nepredložila úradom chartu redakcie. Noviny sú roky kritické voči Kremľu.

Novaja Gazeta 28. marca oznámila, že zastavuje všetku činnosť, kým bude trvať „špeciálna operácia“. Tento termín musia médiá používať, keď hovoria o vojenskej akcii Ruska na Ukrajine. Tím novín začal zo zahraničia nový projekt Novaja Gazeta Europe, ktorý ruskú kampaň kritizuje.

Niekoľko dní po začiatku invázie ruský parlament schválil legislatívu, ktorá zakázala údajné znevažovanie ruskej armády alebo šírenie „nepravdivých informácií“ o vojenskej operácii krajiny na Ukrajine. V dôsledku toho boli zakázané desiatky ruských nezávislých médií, zatiaľ čo iné oznámili zastavenie akéhokoľvek spravodajstva týkajúceho sa Ukrajiny.

Viac k témam: Ruská propaganda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Novinám Novaja Gazeta odobral moskovský súd licenciu, dlhé roky boli kritické voči Kremľu © SITA Všetky práva vyhradené.