gtag('config', 'UA-130501671-1');

14.2.2023 (SITA.sk) – Európska únia (EÚ) zaradila Rusko na svoj zoznam „nespolupracujúcich jurisdikcií v oblasti daní“. Rada Európskej únie to oznámila v utorkovom vyhlásení, informuje spravodajský portál CNN.

Dialóg s Ruskom

Rusko na zoznam pridali v súvislosti s novou legislatívou, ktorú Kremeľ prijal v roku 2022 a je „v rozpore s kritériami dobrej daňovej správy“ uvedenými v kódexe správania EÚ.

Rusko tiež podľa Rady „nesplnilo svoj záväzok riešiť škodlivé aspekty osobitného režimu pre medzinárodné holdingové spoločnosti“, pričom dialóg s Ruskom o zdaňovaní sa po jeho invázii na Ukrajinu zastavil.

Zoznam obsahuje 16 jurisdikcií

Zoznam, ktorý prvý raz vytvorili v roku 2017, v súčasnosti obsahuje celkovo 16 jurisdikcií. Jeho cieľom je podľa EÚ „prispieť k pokračujúcemu úsiliu o podporu dobrej správy v oblasti daní na celom svete“.

Na zozname nespolupracujúcich jurisdikcií sú momentálne aj Americká Samoa, Anguilla, Bahamy, Britské Panenské ostrovy, Kostarika, Fidži, Guam, Marshallove ostrovy, Palau, Panama, Samoa, Trinidad a Tobago, ostrovy Turks a Caicos, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.

Viac k témam: Dane, Daňový raj, Medzinárodné zdaňovanie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Európska únia pridala Rusko na zoznam daňových rajov, obsahuje už 16 jurisdikcií © SITA Všetky práva vyhradené.