gtag('config', 'UA-130501671-1');

23.9.2023 (SITA.sk) – Šesť onkologických pacientiek v pondelok vystúpi na Gerlachovský štít vo Vysokých Tatrách. Ide o ženy, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prsníka.

Sprevádzať ich bude horský vodca Róbert Gálfy a prvá a jediná slovenská horská vodkyňa Denisa Šulcová.

Výstup pripravilo občianske združenie Amazonky v spolupráci so súkromnou spoločnosťou pri príležitosti blížiaceho sa októbra, ktorý je zároveň mesiacom prevencie rakoviny prsníka. Informovala o tom jeho predsedníčka Dominika Kormanová.

Prešli náročnou liečbou

Pacientky majú za sebou ťažkú diagnózu a náročnú liečbu s mnohými vedľajšími účinkami, ako sú bolesti kĺbov, nespavosť, stála únava, neuropatia či depresie.

„Napriek veľkému nepohodliu sú onkologické pacientky silnejšie ako kedykoľvek predtým, a výstup na najvyšší slovenský štít toho bude krásnym dôkazom,“ poznamenala Kormanová.

Hoci na výstup sa prihlásilo mnoho žien zo združenia, príležitosť dostalo šesť z nich. Vyberali ich na základe motivácie a predošlých skúseností s turistikou.

„Na Gerlachu som nebola a bol to vždy môj veľký sen. Po liečbe som šesť rokov. Pohyb ma dal opäť do života. Turistika v mojom živote nie je krátko. Žijem ňou celý život odmalička. Milujem výšky a pohľad zo štítov hôr,“ uviedla onkologická pacientka Katka.

Stovky žien chorobe podľahnú

Občianske združenie Amazonky spája ženy všetkých vekových skupín, ktoré sa liečili alebo liečia na karcinóm prsníka.

Ročne je na Slovensku diagnostikovaných približne 3 500 nových prípadov rakoviny prsníka, ktorej podľahne okolo 900 žien.

„Práve naše združenie je pre mnohé pacientky veľkou nádejou a pomocou, pretože každá novo diagnostikovaná pacientka najviac potrebuje stretnúť inú ženu, ktorá si týmto ochorením už prešla a prevedie ju tak náročnými otázkami, pochybnosťami a nasmeruje ju tak, aby bol život po diagnóze ľahšie zvládnuteľný. Amazonky sú si vzájomne veľkou podporou a dodávajú si nádej, ktorú viete prijať len od niekoho, kto si prešiel podobnou skúsenosťou,“ vysvetlila Kormanová.

Úlohou združenia je tiež vzdelávanie verejnosti, aby sa onkologickým ochoreniam predchádzalo včas a tým sa zvýšila šanca na vyliečenie.

Viac k témam: Gerlachovský štít, Onkologickí pacienti
Zdroj: SITA.sk – Šestica onkologických pacientiek sa chystá dobyť Gerlach, záujemkýň bolo omnoho viac © SITA Všetky práva vyhradené.