gtag('config', 'UA-130501671-1');

11.12.2023 (SITA.sk) – Európska únia (EÚ) navrhne členským štátom, aby uvalili sankcie na extrémistických izraelských osadníkov, ktorí páchajú násilie voči Palestínčanom na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

Londýn má rovnaký úmysel

Novinárom to v Bruseli povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Takýto úmysel má aj Londýn. Štátny tajomník britského ministerstva zahraničia Andrew Mitchell povedal dolnej komore parlamentu, že minister zahraničia David Cameron o tejto otázke minulý týždeň diskutoval s americkými ministrom zahraničia Antonym Blinkenom.

Zákaz udeľovania víz

Washington minulý týždeň oznámil, že na izraelských osadníkov páchajúcich extrémistické násilie uvalia zákaz udeľovania víz a nebudú môcť cestovať do USA.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v októbri sa zvýšil počet útokov na Západnom brehu Jordánu.

Násilné útoky voči Palestínčanom, vrátane streľby, zo strany ozbrojených izraelských osadníkov stúpli tak prudko, že ich blízki spojenci Izraela odsúdili a požadujú trestné stíhanie páchateľov.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Britský minister zahraničných vecí, Izraelsko-palestínsky konflikt, Sankcie
Zdroj: SITA.sk – Únia navrhne sankcie za násilie páchané izraelskými osadníkmi na Západnom brehu, rovnaký úmysel má aj Londýn © SITA Všetky práva vyhradené.