gtag('config', 'UA-130501671-1');

20.2.2024 (SITA.sk) – Francúzsko vyzvalo na „nezávislé“ vyšetrenie smrti väzneného vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného po tom, ako si Paríž predvolal veľvyslanca Moskvy vo Francúzsku. Referuje o tom britský web The Guardian.

Veľvyslanca si predvolalo aj Nemecko

Francúzsko považuje ruské úrady za plne zodpovedné za smrť Alexeja Navaľného,“ uviedlo vo vyhlásení francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Francúzsko „vyzýva na nezávislé a hĺbkové vyšetrovanie,“ uviedlo ministerstvo a dodalo, že ruského veľvyslanca si predvolali v pondelok. Nemecko si v pondelok pre Navaľného smrť tiež predvolalo ruského veľvyslanca v Berlíne.

Okamžité prepustenie väzňov

Francúzsko zároveň vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých politických väzňov v Rusku a vyjadruje najmä svoje hlboké znepokojenie nad kritickým zdravotným stavom oponenta Vladimira Karu-Murzu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Navaľnyj zomrel v piatok v arktickej väzenskej kolónii, informovali ruské úrady. Tím opozičného politika tvrdí, že bol zavraždený.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ľudia vzdávajú úctu opozičnému politikovi Navaľnému (fotografie)

Viac k témam: Prepustenie z väzby, smrť Alexeja Navaľného, Vyšetrovanie
Zdroj: SITA.sk – Francúzi si predvolali ruského veľvyslanca, žiadajú nezávislé vyšetrenie Navaľného smrti © SITA Všetky práva vyhradené.