gtag('config', 'UA-130501671-1');

22.2.2024 (SITA.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa snaží nepripisovať prílišný význam tomu, že ukrajinskí vojaci museli ustúpiť z mesta Avdijivka v Doneckej oblasti, ktoré následne obsadili ruské sily.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako referuje britský web The Guardian, zaznelo to v upútavke na Zelenského rozhovor pre Fox News, ktorý má byť odvysielaný vo štvrtok.

Poukázal na omnoho väčšie úspechy

Ruskí okupanti niekoľko mesiacov „búšili“ do Avdijivky, ktorá pre nich predstavuje najvýznamnejší územný zisk za takmer rok. Namiesto toho Zelenskyj poukázal na omnoho väčšie úspechy ukrajinskej strany v skorších fázach vojny, predovšetkým v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny.

„Počas týchto dvoch rokov sme získali späť časť Charkovskej oblasti. Teraz sme v tejto oblasti… A odblokovali sme Čierne more. Sú tam obilné cesty a zničili sme veľa lodí ruskej flotily,“ povedal Zelenskyj. „To je to, čo sme robili počas dvoch rokov. A čo dokázali oni? Len toto jedno miesto. Ale za akú cenu?“

Spomalenie pomoci od Západu

Zelenskyj tiež vyjadril nespokojnosť so spomalením západnej pomoci bez toho, aby spomenul Spojené štáty. „Musíme byť rýchlejší. To znamená odstrániť všetku byrokraciu. Inak nebudeme mať žiadnu šancu,“ povedal ukrajinský líder.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: Avdijivka, boj v Doneckej oblasti, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj zľahčuje stiahnutie ukrajinských vojakov z Avdijivky, poukázal na inú vec © SITA Všetky práva vyhradené.