gtag('config', 'UA-130501671-1');

30.5.2024 (SITA.sk) – Spoločnosť Miele, výrobca prémiových prístrojov pre domácnosť, oslavuje tento rok 125. výročie od svojho založenia. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli nazrieť späť do bohatej histórie vývoja a výroby pomocníkov, ktorí zásadne uľahčili každodennú prácu domácnostiam po celom svete. Tentokrát zavítame do kráľovstva vysávačov, ktoré sa od prvého prístroja v tvare hrnca posunuli k až futuristickému designu a technológiám, o ktorých predchádzajúce generácie mohli len snívať.

Predchodcovia vysávačov sa začali objavovať vo Veľkej Británii už na prelome 19. a 20. storočia v podobe akéhosi druhu odprašovacieho zariadenia v podobe liatinového „monštra“. Konštrukciou a veľkosťou prístroj pripomínal kombináciu servírovacieho vozíka a parného kladiva. V bohatších domácnostiach sa dali nájsť aj pojazdné, ale veľmi ťažké vysávače. Až v 20. rokoch 20. storočia umožňujú menšie a rýchlejšie bežiace elektromotory zmenšiť ventilátor vysávačov, zvýšiť výkon a skonštruovať kompaktné prístroje.

Ikonické modely K a Melior – nová éra pohodlia v domácich prácach

Od roku 1927 začína vysávače vyrábať aj Miele. Nový prístroj v tvare hrnca nadväzuje na obchodnú ideu uľahčovať spoľahlivými pomocníkmi prácu v domácnosti (vtedy predovšetkým) ženám. Problém s hmotnosťou vyriešila pojazdná nádoba, v ktorej je umiestnený motor, ventilátor a zberač prachu. Len trubice so sacou hubicou je vedené ručne. Oceľový hrniec je z bezšvového plechu, vysokovýkonná turbína s veľkým sacím účinkom pochádza z vlastnej výroby. Prachová nádoba je mimoriadne veľká. Prach sadá na obvodovú časť filtra, a tak sa dá ľahko odstrániť. Motor je ochladzovaný filtrovaným prúdom vzduchu.

Čoskoro pribudol ďalší prírastok – model Melior

Oba modely, K a Melior, sú odporúčané pre veľké byty a kancelárie. Všetky elektrovodivé diely sú v týchto hrncových vysávačoch uložené v opláštení motora, vyrobenom z izolačného materiálu. Táto izolačná lisovaná hmota s obchodným názvom Bakelit je prvou umelou hmotou, ktorá sa v domácnostiach aj priemysle začala používať. Motorové opláštenie z bakelitu spoľahlivo zabraňuje prípadným skratom. Vďaka elastickému závesu motora je dosiahnuté neprekonateľné odhlučnenie.

Okrem vysávania pomáha Melior aj pri údržbe ostatného zariadenia. K tomu slúži štandardne dodávaná malá sacia hubica na polstrovaný nábytok, záclony a poťahy, úzka hubica pre záhyby a priehlbiny, sacia kefa na nábytok a steny a sací štetec na obrazy, rámy a sochy. Dokonca sa dodáva aj skrinka na vysávač a príslušenstvo.

Vybavený Melior vyjde na 165 ríšskych mariek, skrinka na vysávač na ďalších 30. Špeciálne príslušenstvo robí z Melioru viacúčelové zariadenie. Okrem nástavcov na vysávanie vykurovacích telies a kníh existujú aj rozprašovacie bombičky s prostriedkom proti moliam, hubica na rozprašovanie tekutín, a dokonca aj kefa pre starostlivosť o domácich miláčikov.

V čom tkvie tajomstvo úspechu vysávačov Miele?

Dizajn aj schopnosti prístrojov sa od tej doby pochopiteľne zmenili, ale jedno vysávačom Miele zostáva: vďaka mimoriadnej kvalite použitých materiálov a technológií patrí k najlepším bojovníkom s prachom a ďalšími nečistotami.

Aktuálne ponúka firma vysávače pre všetky typy domácností. Či už máte doma chúlostivé drevené podlahy, veľké kobercové plochy či huňatých domácich miláčikov alebo trpíte alergiami na prach a peľ, nič nie je pre prístroje Miele problém. Vyberať je možné z klasických podlahových vreckových vysávačov radov Complete, Classic a Compact, bezvreckových podlahových modelov Blizzard a Boost, robotických prístrojov Scout či hviezdnych akumulátorových modelov Triflex a novinky Duoflex.

Akcia k 125 rokom Miele – jubilejné modely vysávačov

K 125-ročnému výročiu nadeľuje Miele svojim zákazníkom špeciálnu kolekciu vybraných modelov prístrojov. Nie inak je tomu v prípade vysávačov. Vyberať môžete medzi jubilejnými modelmi klasických podlahových Complete (Complete C3 125 Edition, Complete C3 125 Gala Edition), bezvreckových Boost (Boost CX 1125 Gala Edition, Boost CX1 125 Edition) aj akumulátorových vysávačov Triflex (Triflex HX2 125 Edition). Zákazníci, ktorí si niektorý z týchto prístrojov zakúpia, získajú darček v podobe hodnotného príslušenstva alebo možnosť voliteľnej predĺženej 125-týždňovej záruky (podľa modelu). Bližšie informácie k akcii nájdete na tejto stránke.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Oslava 125 rokov Miele: Od legendárnych modelov K a Melior k bezdrôtovým a robotickým vysávačom © SITA Všetky práva vyhradené.