gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.12.2024 (SITA.sk) – Slovensko prvýkrát od začiatku merania v roku 2015 prekonalo priemer Európskej únie (EÚ) v podieli obyvateľov žijúcich v materiálnej a sociálnej núdzi. Na Slovensku sa v roku 2023 ocitlo v tejto kategórii 7 % populácie, zatiaľ čo priemer EÚ je 6,8 %.

Najvyšší podiel núdznych je zaznamenaný v Rumunsku (19,8 %), následne v Bulharsku (18 %) a Grécku (13,5 %). Zo skupiny V4 je na tom horšie ako Slovensko len Maďarsko s 10,4 %. Najnižší podiel núdznych obyvateľov evidovali v Slovinsku (2 %). Na výsledky Eurostatu upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

Rozdiely medzi pohlaviami sú minimálne

Podľa výsledkov prieskumu rozdiely medzi pohlaviami na Slovensku sú minimálne, pričom v núdzi je 6,9 % žien a 7 % mužov, čo je v súlade s trendmi v EÚ, kde je postihnutých 7,2 % žien a 6,5 % mužov.

Od roku 2015 bol na Slovensku podiel obyvateľov v núdzi nižší než je priemer EÚ a klesal. Zlom nastal príchodom pandémie, keď sa pokles v EÚ zastavil, zatiaľ čo na Slovensku podiel stúpol z 4,5 % v roku 2020 na aktuálnych 7 %.

Prieskum nepokrýval všetky vylúčené komunity

Osoba je považovaná za žijúcu v ťažkej materiálnej a sociálnej núdzi, ak si nemôže dovoliť sedem a viac tovarov, služieb alebo sociálnych aktivít považovaných za nevyhnutné pre primeranú kvalitu života. Ide o súčasť širšieho ukazovateľa miery ohrozenia chudobou alebo sociálnym vylúčením.

Dotazníkový prieskum na Slovensku zahŕňa len osoby s určeným miestom bydliska, nepokrýva všetky vylúčené komunity. Podobne to podľa ISA môže byť aj v iných štátoch.

Viac k témam: materiálna núdza, Prieskum, Vyšehradska štvorka
Zdroj: SITA.sk – Na Slovensku stúpol počet ľudí v materiálnej núdzi, v rámci V4 je horšie na tom už len Maďarsko © SITA Všetky práva vyhradené.