gtag('config', 'UA-130501671-1');

Po 12 rokoch končí Microsoft s podporou systému Windows XP. Technická podpora pre stále obľúbený systém vrátane automatických aktualizácií, ktoré pomáhajú chrániť počítač, už nebude viac dostupná.

Spoločnosť Microsoft tiež prestáva poskytovať aplikáciu Microsoft Security Essentials na stiahnutie pre Windows XP. (Ak už máte nainštalovanú aplikáciu Microsoft Security Essentials, budete určitý čas ďalej dostávať aktualizácie podpisov malvéru, to však neznamená, že počítač je zabezpečený, pretože nebudú už dostupné aktualizácie zabezpečenia na ochranu počítača.)

 

Ak budete Windows XP ďalej používať aj po skončení podpory, váš počítač bude menej odolný voči bezpečnostným rizikám a vírusom. Podporovaný už nie je ani Internet Explorer 8, takže ak budete mať po skončení podpory počítač so systémom Windows XP pripojený k internetu a budete používať Internet Explorer 8 na surfovanie po webe, svoj počítač môžete vystavovať ďalším hrozbám.

 

Ak chcete svoj počítač chrániť aj po skončení podpory, máte na výber z dvoch možností:

 

Inovujte svoj súčasný počítač

Windows 8.1, ktorý predstavuje najnovšiu verziu systému Windows, nie je možné spustiť v každom staršom PC. Na stránke Microsoftu je možné stiahnuť si Asistenta pri inovácii na Windows, ktorý skontroluje, či váš počítač spĺňa systémové požiadavky pre Windows 8. Ak je možné počítač inovovať, postupujte podľa krokov uvedených v kurze. Systémové požiadavky pre Windows 8.1 sú takmer rovnaké ako systémové požiadavky pre Windows 8, takže ak sa v počítači môže použiť Windows 8, vo väčšine prípadov môžete získať bezplatnú aktualizáciu na Windows 8.1.