gtag('config', 'UA-130501671-1');

Ubytovanie v malebnom prostredí horského mestečka Genalguacil umelci neplatia. Namiesto peňazí  chce umelecké diela, ktoré skrášlia jeho ulice.

Mestečko Genalguacil arabského pôvodu je situované na juhu Andalúzie, najväčšej autonómnej oblasti v Španielsku, ktorá sa vyznačuje tradíciami a temperamentom. Život v ňom sa prebúdza v auguste keď na návštevu láka umelcov z celého Španielska a rôznych  kútov Európy.

Počas prvých dvoch augustových týždňov, teda vrcholnej turistickej sezóny, sa tu každoročne  koná umelecký festival “Los Encuentros de Arte del Valle del Genal” (Stretnutie umenia z doliny Valle del Genal). Presne pred dvadsiatimi rokmi si ho vysníval vtedajší starosta, hľadajúci spôsoby, ako do kúzelného, no malého ospalého mestečka prilákať návštevníkov. Oslava spojenia umenia a prírody sa tentokrát uskutoční medzi 31. júlom a 14. augustom.

 

Zúčastnení umelci získajú bezplatné ubytovania na viac ako dva týždne a všetky materiály, ktoré na svoju prácu vyžadujú. Vzniknuté sochy, maľby či fotografie však ale na oplátku mestečko neopustia, stanú sa súčasťou jeho kultúrneho dedičstva a okrasou verejného priestranstva. Úzke uličky a tunajšie typické biele domy sú tak pretvárané na otvorené múzeum. 

Podľa portálu spravodajskej spoločnosti CNN sa nápadom inšpirovala Kanada a podobný projekt chce zaviesť aj vo svojich mestách.