gtag('config', 'UA-130501671-1');

Vie, kedy prichádzate do práce a  akú kávu máte radi. Ráno vás upozorní na najdôležitejšie mítingy a povinnosti, ktoré vás v ten deň čakajú. Ak ste si predstavili sexy asistentku, ste na omyle. Reč je o budove.

Administratívnu budovu The Edge (Hrana) a hlavné sídlo fy. Delotitte v Amsterdame vyhlásili za najzelenšiu budovu sveta. Podľa metódy BREEAM, ktorá je považovaná za jednu z najvýznamnejších metód posudzovania trvalej udržateľnosti v stavebníctve, získala doteraz najvyššie skóre v histórii posudzovania: 98, 36 percenta.  Architekti pri tvorbe konceptu využili všetky poznatky o inteligentných a pasívnych budovách a projektu sa zúčastnili najväčšie kapacity v oblasti inteligentnej a ekologickej výstavby.

Energetická úspornosť vychádza už z orientácie budovy. Severná fasáda je celá presklená, aby do interiéru prinášala dostatok svetla. Južná je zasa pokrytá solárnymi panelmi, ktoré okrem zberu slnečnej energie tienia a chránia tak kancelárie pred prehrievaním. Budova tiež predstavuje úplne originálny koncept pracovného systému. Zamestnanci nemajú fixný pracovný stôl, pretože ich pohyb po priestore budovy je určený ich denným programom a  smartphonová aplikácia im nájde to správne miesto. Znie to možno zvláštne, ale asi 2 500 pracovníkov spoločnosti Deloitte má k dispozícii iba 1 000 stolov. Tento systém práce sa nazýva „hot desking“ a ide v ňom o to, že pracovný priestor má podporovať vznik nových vzťahov, interakcií a samozrejme, efektívnejšie využitie priestorov. Vďaka ďalšej smartphonovej aplikácii si zamestnanci môžu regulovať teplotu či osvetlenie vo svojich kanceláriách, a to dokonca ešte predtým, ako vstúpia do budovy.

 

Spotreba energie, ktorá nestojí za reč

The Edge je budova s nulovou energetickou bilanciou – ročne potrebuje na prevádzku menej ako 0,3 kWh na meter štvorcový. Všetku energiu budova získava zo solárnych panelov o ploche 4.100 m2 a z tepelného čerpadla, ktoré je umiestnené pod budovou v hĺbke 120 metrov. Ďalšími ekologickými prvkami je zber dažďovej vody, nabíjacie stanice pre elektromobily v garáži, ventilácia, ktorá funguje na základe prítomnosti osôb, sieťovo ovládané LED osvetlenie. V exteriéri sú umiestnené úle pre včely, ktoré spolu s vysadenou zeleňou podporujú miestny ekosystém.

„Mozog“ budovy  má na starosti riadenie plochy 40 tisícok m². „V skutočnosti ho tvorí inteligentné riešenie SmartStruxure™, systém spoločnosti Scheider Electric pre správu budov, ktorý je riadený softwarom SmartStruxure™ Building Operation. Na svoje fungovanie potrebuje 50 riadiacich modulov (Automation server), ktoré sú kompatibilné so všetkými poľnými zariadeniami, ako snímače, ventily, pohony, merače tepla a chladu. Tieto zariadenia sú umiestnené v stropoch a technických miestnostiach a poskytujú všetky potrebné informácie o tepelnej energii využívanej budovou,“ vysvetľuje Ľuboš Uhlík, manažér v oblasti riadenia budov zo spoločnosti Schneider Electric. Táto úchvatná stavba je výsledkom spolupráce holandského developera OVG Real Estate, spoločnosti Deloitte a architektonického štúdia PLP Architecture z Londýna.

 

 

Kompletný videozáznam prezentácie budovy THE EDGE na konferencií Šetrné budovy 2015 v Prahe môžete vidieť na: https://www.youtube.com/watch?v=xyTGvmCS1oI.

Prednáša architekt Ron Bakker (PLP Architecture) a Erik Zwaan, obchodný manažér EcoBuilding, Schneider Electric, Holandsko.