gtag('config', 'UA-130501671-1');

Ročne sa na Slovensku diagnostikuje viac ako 3600 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. V ich výskyte vedieme európsky rebríček a v svetovom rebríčku sme druhí. Počet pacientov s týmto závažným ochorením stúpol za posledných 5 rokov o 23%. Dôležitá je preto prevencia a včasná diagnostika. Najviac ohrození sú ľudia starší ako 50 rokov. Tí by mali u lekára pravidelne absolvovať test na okultné (skryté) krvácania do stolice, ktoré hradia poisťovne. Ak sa vám interval medzi návštevami lekára zdá dlhý alebo cítite nepohodu, môžete sa preventívne otestovať aj sami. Od minulého roku to umožňuje domáci test Veroval Prevencia črevných ochorení, jeden z desiatky nových testov pre domácu diagnostiku. „Rýchlosť a presnosť našich testov je porovnateľná s laboratórnymi testami. Ich veľkou výhodou je fakt, že je možné pohodlne a jednoducho vykonať v pohodlí domova. Túto skutočnosť ocenia najmä tí, ktorí sa chcú otestovať na krvácanie do stolice, čo je samo o sebe v celku nepríjemné vyšetrenie. Vyhodnotenie testu trvá iba päť minút,“ vysvetľuje jeho prínos brand manažérka  Markéta Pilná z Hartmann-Rico, ktorý testy dodáva na trh.

Ak vás teda trápia hnačky alebo zápcha, chudokrvnosť, únava, dýchavičnosť, úbytok váhy, brušná nepohoda, alebo ste už zaznamenali prítomnosť krvi v stolici, máte možnosť zistiť viac o možnej príčine v pohodlí domova.

Krvácanie do stolice môže byť známkou ochorenia čriev, ako sú zápaly a črevné polypy, ale aj začínajúceho nádorového ochorenia čreva. Preto u nás prebieha skríning rakoviny hrubého čreva pomocou testu na skryté, tzv. okultné, krvácanie do stolice. Pozitivita testu ešte neznamená ochorenie, ale je dôvodom k návšteve lekára, ktorý zvolí ďalší postup„, vysvetľuje MUDr. Jana Bendová, všeobecný lekár pre dospelých.