gtag('config', 'UA-130501671-1');

Pri kúpe auta môžeme vyberať z množstva farebných odtieňov. Existuje však niečo ako ideálna farba pre auto? Je to individuálne, pre každého je najlepšia farba iná. Niektoré odtiene však majú určité nevýhody, iné naopak výhody napríklad menšie riziko dopravnej nehody.

Svetlé farby sú lepšie v slnečnom období. Biela a strieborná dokáže odrážať teplo omnoho lepšie než čierna farba. Na priamom slnku sa teda tmavé autá zohrievajú viac, čo sa prejaví aj v interiéri. V lete teda dokážete oceniť autá so svetlými odtieňmi na čele s bielou.

Viete čo majú ale spoločné biela a čierna? Okrem toho, že sú veľmi populárne na oboch odtieňoch vidno nečistoty, viac než na ostatných. Špina na nich doslova svieti. Úplným opakom je sivá a strieborná farba. Tieto odtiene výborne maskujú bežné znečistenie.

Farba vozidla môže dokonca znížiť riziko účasti na dopravnej nehode. Ukázali to výskumy austrálskej Monash Univerzity, ktoré analyzovali 850 000 nehôd. Zo sedemnástich farieb ako najnebezpečnejšie vyšli šedá, fialová a strieborná. Naopak bezpečnejšie je sfarbenie oranžové, svetle fialové, svetle hnedé, krémové a žlté.

Farba Riziko nehody
Strieborná +10 %
Šedá +10 %
Fialová +10 %
Ružová +9 %
Červená +8 %
Čierna +6 %
Modrá +5 %
Tmavo červená +5 %
Zelená +4 %
Hnedá +3 %
Zlatá +1 %
Farba Riziko nehody
Žltá -1 %
Krémová -1 %
Svetlo hnedá -5 %
Svetlo fialová -6%
Oranžová -13 %

Zvýšenie či zníženie rizika vzniku nehody oproti vozidlu bielej farby (zdroj: Monash University)

Ak obľubujete čiernu farbu mali by ste dávať veľký pozor pri svitaní a súmraku, riziko účasti na nehode je podľa výskumu až o 47 % vyššie ako pre vodičov v bielych autách. O štvrtinu sú ohrozenejší i cestujúci v šedých automobiloch. „Tento poznatok by mal byť varovaním pre všetkých vodičov idúcich v tmavých autách, ktorí za svitania, súmraku, ale tiež i za dažďa či hmly otáľajú so zapnutím stretávacích a obrysových svetiel. Nebezpeční sú i tí, ktorí za týchto okolností používajú iba svetlá pre denné svietenie. Zadok automobilu býva neraz pre ostatných takmer neviditeľný,“ varuje Roman Budský z českého Týmu Silniční bezpečnosti. „Stále viac automobilov nemá pri dennom svietení dostatočne osvetlenú svoju zadnú časť. Vodiči by mali byť preto opatrní a pri zmene počasia nezabudnúť prepnúť svetlá,“ potvrdzuje generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová.

Ako je to však pri nákupe jazdeného auta? Rozhodujeme sa aj tu podľa farby auta alebo podľa iných parametrov? Nie je prekvapením, že mužom záleží na farbe auta omnoho menej ako ženám. Preto sú ochotní robiť väčšie kompromisy. „Muži majú pri kúpe ojazdeného auta iné priority ďaleko viac im záleží na doloženom pôvode vozidla, celkovom stave a servisnej histórii. U žien zaznamenávame väčší dôraz na farbu, podliehajú viac módnym trendom. Aktuálne u nich sledujeme nárast záujmu o trendy bielu. Vo výbere farieb áut u nás dlhodobo vedie šedá resp. strieborná, nasleduje ju čierna a modrá. Hlavne u malých áut, u obľúbených SUV a crossoverov sú teraz obľúbené zaujímavé a krikľavé odtiene červenej, oranžovej, zelenej, modrej. Špecifických zákazníkov lákajú napríklad tiež červené nemetalické Volkswageny Passat, Fordy Mondeo, BMW 3 a Mercedesy C,“ hovorí Karolína Topolová.

A ktoré farby sú jednoduchšie na údržbu? Tie svetlé. Na tmavých odtieňoch uvidíte ľahšie škrabance a odery. Naopak najlepšie sú na tom farby ako svetlá strieborná a svetlo sivá. Poškodenie uvidíte najľahšie na tmavo červenej a tiež tmavých metalických farbách.